Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil, že má rakovinu

Příčinou špatného zdravotního stavu Hugo Cháveze je rakovina. Venezuelský prezident sdělil v televizním projevu, že podstoupil už druhou operaci, kdy mu byl rakovinný nádor odstraněn. Šestapadesátiletý státník také dodal, že přestože cesta k plnému uzdravení bude náročná a zdlouhavá, je odhodlán bojovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hugo Chávez oznámil v televizním projevu, že trpí rakovinou | Zdroj: Reuters

Dlouhé dny a týdny o sobě nedával venezuelský prezident Hugo Chávez vědět, což u něj není zvykem. Přesně od 10. června, kdy podstoupil při odložené návštěvě kubánské Havany operaci. Oficiální vyjádření o odoperování abscesu v pánevní oblasti byla tajemná a nechávala prostor spekulacím. Teď už je jasno. Hugo Chávez má rakovinu.

Vůdce venezuelské socialistické revoluce nahrál svůj projev v Havaně; stál u řečnického stolku před venezuelskou vlajkou a obrazem jihoamerického hrdiny Simona Bolívara.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chávezovo oznámení o boji s rakovinou komentoval ve Světě o desáté zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák

Operace byla podle jeho slov úspěšná a pokračuje v léčbě a rekonvalescenci. Chávez řekl, že prý udělal obrovskou chybu: nestaral se o sebe.

„Teď a navždy: Budeme žít a zvítězíme. Děkuji a na shledanou, na návrat!“

Přes sebevědomý výkřik na konec vypadal Chávez pohublý, působil vysíleně a unaveně. Projev četl, což také nebývá zvykem, a udělal v něm i jednu chybu. „Vypadal unaveně a mluvil defenzivně, což u něj není zvykem,“ přidal iberoamerikanista Josef Opatrný z Univerzity Karlovy.

Od Chávezovy hospitalizace na počátku června o něm neměla veřejnost žádné informace a o jeho zdravotním stavu se vedly neustálé spekulace.

Venezuelský prezident Hugo Chávez | Foto: Gobierno Bolivariano de Venezuela

Podle zahraničně politického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka prezidentova několikatýdenní nepřítomnost jeho postavením ve Venezuele nijak neotřásla. Otázkou ale podle něj je, co to udělá s jeho vyhlídkami v prezidentských volbách, které se mají konat příští rok.

„On sám říká, že teď potřebuje doplňkovou léčbu. To může znamenat, že podstupuje chemoterapii, a to může znamenat, že ten rakovinný nádor se už vyvinul v metastázy. A to by mohlo znamenat, že by nejenže byl oslaben v té prezidentské kampani, ale on se voleb ani nemusí dožít,“ poznamenal Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iberoamerikanista Josef Opatrný v pořadu Stalo se dnes

Pokud by se Hugo Chávez delší dobu léčil a nemohl vykonávat prezidentské povinnosti, nejbližší spolupracovníci by ho podle Slezáka mohli zastoupit, jen pokud jde o ideály. Žádný z nich však nemá takovou přitažlivost pro národ jako on.

„Chávez působí jako muž z lidu, mluví jazykem, kterému prostí lidé rozumějí, má velké charisma – to nikdo z jeho spolupracovníků v rámci jeho socialistické strany nemá. Působí jako voják, jímž opravdu byl, působí jako někdo, kdo se postará o prosté Venezuelany, a tuto vizi nemůže prostému Venezuelanovi nikdo z Chávezových spolupracovníků nabídnout,“ míní Slezák.

Jako o jeho možném nástupci se hovoří o Chávezově starším bratrovi. „Je radikálnější než dnešní prezident. Mluví třeba o právu armády na vstup do politiky,“ představil Adána Cháveze Opatrný. O konci éry Huga Cháveze je ale podle Opatrného třeba mluvit s rezervou.

David Koubek, Jan Richter, Marika Táborská, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme