Venezuelský prezident Hugo Chávez půjde na další operaci

Venezuelského prezidenta Huga Cháveze čeká další operace. O víkendu mu lékaři našli podezřelou lézi v místech, odkud mu byl loni odstraněn rakovinný nádor. Nový útvar může být také zhoubný. Pro 57letého politika to znamená přinejmenším operaci. V říjnu jsou navíc ve Venezuele prezidentské volby, se kterými Chávez dosud počítal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Hugo Chávez jde na další operaci | Zdroj: Reuters

Podle Jana Němce z Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické venezuelský prezident kandidaturu nestáhne, dokud to nebude fyzicky nutné.

„S největší pravděpodobností i tyto zdravotní komplikace bude prezentovat jako další boj a pokračování obětování se pro vlast, pro Venezuelu,“ myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dopadu špatného zdravotního stavu Huga Cháveze na jeho politickou kariéru mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Jan Němec z Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické

Zdravotní problémy tak Chávezovi možná přinesou i politické body. „Jeho mesiášský komplex a snaha sama sebe představovat jako spasitele země, byť už je u moci více než dekádu, může v některých jeho voličích a příznivcích vyvolávat sympatie,“ dodává Němec.

Ve srovnání s mladým protikandidátem opozice může ale Chávezovi nemoc i politicky uškodit. Zvláště, když je třetina venezuelských voličů ještě nerozhodná.

„Hlavní protikandidát, který byl nedávno nominován opozicí, je o generaci mladším člověkem. Určitě i tento kontrast generační obměny, možná i konfrontace zdravého mládí a nemocného dlouholetého prezidenta bude také na pořadu dne,“ popisuje odborník.

Pokud by současný guvernér státu Miranda a kandidát opozice Henrique Capriles vyhrál, Venezuela by se podle Němce posunula z radikální levice do politického středu.

„V nedávných rozhovorech se zmínil, že jeho hlavním politickým vzorem je bývalý brazilský prezident Lula, levicový prezident, který prosazoval politiku výrazného angažmá státu v ekonomické oblasti. Čili od radikální levice by patrně došlo k posunu k politickému středu, ovšem s velmi výrazným sociálním akcentem,“ uzavírá Němec.

Petr Král, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme