Venezuelský režim štědře podpořil Trumpa: na inauguraci mu poslal 500 000 dolarů

Venezuelský stát prostřednictvím ropné firmy štědře přispěl na lednovou inauguraci Donalda Trumpa. Jeho vlastní ekonomika se přitom hroutí a žene do ulic desítky tisíc Venezuelanů, kteří se proti vládě bouří v masových opozičních protestech.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Nicolás Maduro sleduje shromáždění v Caracasu.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro sleduje shromáždění v Caracasu.

Na inaugurační ceremoniál, který v lednu slavnostně uvedl do funkce nového prezidenta USA Donalda Trumpa, přispěla kromě mnoha jiných sponzorů také společnost Citgo Petroleum, vyplynulo podle BBC z nově zveřejněných záznamů. Ty tento týden odtajnil inaugurační výbor. 

Citgo Petroleum sídlí ve Spojených státech, je však dceřinou firmou venezuelské státní ropné společnosti. Caracas jejím prostřednictvím přispěl Trumpovi částkou 500 000 dolarů (12,5 milionů korun), dokládá dokumentace.

Ekonomika samotné Venezuely se přitom od pádu cen ropy v roce 2014 potácí na pokraji kolapsu a obyvatelé země trpí nedostatkem základního zboží. Tíživé podmínky spolu s autoritářskými sklony vládního režimu vedou k opakovaným masovým protestům. 

V těch stávajících, které Venezuelou zmítají již několik týdnů, zahynulo při střetech demonstrantů s bezpečnostními složkami už osm lidí. "Musíme protestovat, protože tahle země umírá hlady," řekl zpravodaji Reuters jeden z desítek tisích účastníků, 53letý Alexis Mendoza. 

Štědří dárci

Americký prezident Donald Trump vybral od dárců na oslavy spojené se svou inaugurací 107 milionů dolarů (2,7 miliardy korun), což je takřka dvojnásobek dosud rekordní částky, kterou před osmi lety nashromáždila nyní již bývalá hlava Spojených států Barack Obama.

Nejštědřejším dárcem byl kasinový magnát a filantrop Sheldon Adelson, který na inauguraci věnoval pět milionů dolarů (125 milionů korun), což je historicky vůbec nejvyšší jednorázový příspěvek.

Miliony od Boeingu i z Las Vegas. Trumpovu inauguraci dotují štědré peněženky korporátních titánů

Číst článek

List The New York Times poznamenal, že Adelson takto obrovskou částku věnoval, ačkoli Trump nebyl během republikánských primárek jeho favoritem. Od Trumpovy administrativy nyní magnát například chce, aby zakázala internetové pokerové herny, které konkurují jeho kasinům.

The New York Times si rovněž povšimly, že zatímco volební kampaň miliardář Trump postavil na drobných příspěvcích milionů příznivců a také na financování z vlastních zdrojů, na inaugurační oslavy odváděli peníze milionáři a vlivné korporace.

Příspěvek v podobě nejméně jednoho milionu dolarů (25 milionů korun) poskytlo 48 lidí a společností. Vedle výše zmíněného Adelsona to byli například investor Robert Mercer, který má úzké vazby na Trumpova strategického poradce Stephena Banona, korporace uhelného miliardáře Josepha Crafta nebo mateřská společnost druhé největší americké tabákové společnosti R. J. Reynolds Tobacco.

 

mls, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme