Venezuelský soud zrušil amnestii pro politické vězně. Rozhodnutí kritizuje OSN

Nejvyšší soud Venezuely zrušil zákon o amnestii, který prosadil opozicí ovládaný parlament. Právní norma měla dostat z vězení některé opoziční představitele, které opozice nazývá politickými vězni. Například známého lídra Leopolda Lópeze. Zrušení zákona už kritizoval vysoký komisariát OSN pro lidská práva.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podporovatelé venezuelského prezidenta Nicoláse Madura s cedulí „Amnestie je zapomnění“

Podporovatelé venezuelského prezidenta Nicoláse Madura s cedulí „Amnestie je zapomnění“ | Zdroj: Reuters

Norma se jmenuje „zákon o amnestii a usmíření“. Přijal ji opozicí ovládaný parlament, proti byl však prezident Nicolás Maduro.

Ten měl možnost zákon vetovat a vrátit parlamentu – což také avizoval jako možnost – dříve se však obrátil na Nejvyšší justiční tribunál Venezuely.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zrušeném zákonu o amnestii ve Venezuele mluvil zpravodaj ČRo David Koubek

To je instituce, která v sobě spojuje funkce nejvyššího, vrchního správního i ústavního soudu. A v její ústavní sekci jsou lidé, které tam dosadili Madurovi socialisté ještě před loňskými – pro opozici úspěšnými – parlamentními volbami.

Zákon soud zrušil v pondělí. Soudci se usnesli, že norma odporuje ústavě. Týká se prý i činů, které nelze amnestovat, a prosazuje ve společnosti pocit beztrestnosti za některé zločiny.

V praxi norma měla znamenat propuštění desítek lidí, kteří byli odsouzeni nebo jsou ve vazbě za to, že protestovali proti vládě nebo různými způsoby vyjadřovali svůj politický názor – prokurátoři je třeba žalovali kvůli tomu, že údajně prosazovali násilí nebo násilné protesty.

Znamenala by i propuštění vlivných osob opozice, které nyní nemohou z vězení nijak politicky působit, například bývalého starosty metropolitní oblasti Caracasu Antonia Ledezmy či starosty Chacaa v této oblasti Leopolda Lópeze.

Verdikt soudu kritizovala mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Ravina Shamdasáníová. Právě tento zákon podle ní mohl být cestou k usmíření rozdělené venezuelské politické scény a společnosti.

Na usmíření to však zatím nevypadá. Opozice už před měsícem prohlásila, že využije jakýkoli prostředek ke svržení vlády.

ČRo, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme