Venezuelští tajní zadrželi opoziční vůdce Lópeze a Ledezmu. V noci je odvezli neznámo kam

Venezuelská tajná služba v úterý v noci odvedla z jejich domovů dva významné opoziční vůdce Leopolda Lópeze a Antonia Ledezmu. Informovala o tom média s odvoláním na jejich rodinné příslušníky. Oba přední kritici prezidenta Nicoláse Madura, které předtím venezuelský režim poslal do domácího vězení, byli převezeni na neznámé místo dva dny po kontroverzních volbách Ústavodárného shromáždění, kvůli jehož ustavení chystá opozice velké protesty.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Tyran. Genocida." Protivládní protesty ve Venezuele. | Zdroj: Profimedia

Agenti tajné služby známé pod zkratkou SEBIN přišli pro oba muže v noci na úterý místního času (brzy ráno SELČ). List El Nacional zveřejnil video natočené sousedy, na němž skupina ozbrojených mužů a žen násilím odvádí bývalého starostu Caracasu Ledezmu oblečeného v pyžamu.

"Právě odvedli Leopolda z domu. Nevíme, kam ho vezou. Maduro ponese odpovědnost, jestli se mu něco stane," uvedla na twitteru Lópezova manželka a přední opoziční aktivistka Lilian Tintoriová.

López, kterému někteří přezdívají "latinskoamerický Mandela", byl předloni odsouzen ke 13 letům vězení za "podněcování k násilí a protivládní spiknutí" kvůli demonstracím z roku 2014. Ledezma je již třetím rokem vězněn bez soudu za údajnou snahu o svržení prezidenta. Oba muži byli ze zdravotních důvodů v domácím vězení.

Ve Venezuele ho mučili. Američané, u nichž hledal pomoc, ho uvěznili. 'Královsky to zpackali'

Číst článek

Ledezma den před svým zadržením zveřejnil projev ke stoupencům venezuelské opozice, které vyzval k jednotě, "vzájemné upřímnosti" a nápravě minulých chyb, díky čemuž by podle něho opozice mohla konečně uspět v klání se současnou socialistickou vládou. Právě názorová nejednota je podle některých kritiků jednou z příčin faktu, že se opozici ovládající parlament dosud nepodařilo sesadit stále méně oblíbeného prezidenta.

Madurovi kritici chystají na středu velké demonstrace kvůli očekávanému ustavení v neděli zvoleného shromáždění, které má podle prezidentova plánu částečně nahradit parlament a umožnit potrestání některých opozičních poslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme