Výpadek elektřiny jako sabotáž? Ve Venezuele za něj nejdřív zatkli novináře, nyní vyšetřují Guaidóa

Venezuelská prokuratura zahájila vyšetřování opozičního lídra Juana Guaidóa kvůli rozsáhlým výpadkům elektřiny. Informoval o tom v úterý opoziční deník El Nacional. Vláda autoritářského prezidenta Nicoláse Madura označuje výpadek elektřiny za sabotáž řízenou opozicí a USA. Podle expertů je na vině hospodářská politika socialistické vlády. Už v pondělí zatkla tajná služba kvůli údajné sabotáži místního novináře a zaměstnance energetické firmy.

Tento článek je více než rok starý.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, kterého řada zemí, včetně USA, uznala za úřadujícího prezidenta Venezuely.

Předseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó, kterého řada zemí, včetně USA, uznala za úřadujícího prezidenta Venezuely. | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Generální prokurátor Tarek William Saab v úterý oznámil, že informoval nejvyšší soud o zahájení vyšetřování Juana Guaidóa kvůli možnému zapojení do sabotáže národního elektrického systému.

USA stáhnou z Venezuely zbytek svých diplomatů, zneklidňuje je situace v zemi

Číst článek

Šéfa parlamentu Guaidóa vyšetřuje prokuratura už od konce ledna kvůli protivládním demonstracím a „uzurpování moci“.

První vyšetřování koncem ledna zahájil Saab poté, co se Guaidó z pozice šéfa parlamentu prohlásil prozatímním prezidentem. Učinil tak poté, co poslanci označili za nelegitimní nový Madurův prezidentský mandát kvůli nedemokratickým volbám.

Guaidóa uznalo za dočasnou hlavu země šest desítek států, včetně USA, s tím, že má v zemi, zničené ekonomickou krizí a zmítané už tři roky i krizí ústavní, obnovit demokracii a uspořádat volby.

Síť je neudržovaná

Kvůli výpadku elektřiny v pondělí policie zatkla novináře Luise Carlose Díaze, který má i španělské občanství, a Geovanyho Zambrana, zaměstnance státní energetické společnosti Corpoelec.

Ve Venezuele se lámou ledy, tvrdí expert na Latinskou Ameriku Rey

Číst článek

Zambrano podle deníku El País už dříve kritizoval stav venezuelské energetické sítě. Ta je podle expertů dlouhodobě neudržovaná a chybí jí i odborníci, přičemž tisíce jich emigrovali kvůli ekonomické krizi a autoritářskému režimu. Opozice též viní vládu ze zpronevěry milionů dolarů vyčleněných na obnovu energetické sítě.

Výpadek elektřiny postihl celou Venezuelu ve čtvrtek a v řadě regionů se ho dosud nepodařilo obnovit. V zemi jsou uzavřeny školy, obchody, vláda vyhlašuje každý den pracovní volno a v některých regionech lidé rabují obchody. Přerušeny jsou také mnohde dodávky vody.

Parlament ovládaný opozicí proto vyhlásil v zemi stav nouze. Výpadky elektřiny ve Venezuele nejsou v posledních letech výjimečné, takto dlouhý a tak rozsáhlý výpadek ale země dosud nezažila.

Chystané demonstrace

V úterý odpoledne místního času (večer našeho času) se chystají demonstrace po celé Venezuele, k nimž vyzval Guaidó kvůli stavu nouze a humanitární krizi.

Podle opozice kvůli výpadkům elektřiny zemřelo od čtvrtka už několik desítek lidí, kteří docházeli na dialýzu, novorozenců a pacientů nemocnic.

Opozice se také snaží dostat do země humanitární pomoc, která už několik týdnů čeká u hranic v Kolumbii a Brazílii a kterou Maduro nechce do země pustit, protože ji považuje za americkou intervenci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme