Británie zkomplikovala cizincům eurovolby, dostala za to výtku. Podle Jourové podcenila registraci

Evropská komise si stěžovala u britské vlády na to, že kvůli komplikacím nemohlo v květnových volbách do Evropského parlamentu hlasovat ve Spojeném království mnoho nebritských unijních občanů. Uvedl to v pondělí portál BBC s odvoláním na dopis eurokomisařky Věry Jourové adresovaný britské vládě, ve kterém potíže shrnula.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Jourová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jourová v dokumentu zdůraznila, že Británie je povinna respektovat voličské právo ostatních unijních občanů a rovněž musí výkon tohoto práva zajistit. Poznamenala také, že stejné problémy měli cizí unijní občané v Británii i během eurovoleb v roce 2014 a že Londýn se následně zavázal problémy ještě před letošními volbami vyřešit.

Brexit by se podle Johnsona neměl odkládat. Nemůže ale zaručit, že Británie odejde z Evropské unie v říjnu

Číst článek

Podle Jourové čelila Británie před letošními eurovolbami praktickým problémům, neboť se země připravovala na odchod z EU k 29. březnu. Brexit byl ale nakonec odložen a Londýn s Bruselem se počátkem dubna dohodly na rozluce k 31. říjnu.

V Británii žije asi 3,2 milionu obyvatel z ostatních 27 členských zemí EU, v jiných unijních zemích pak žije 1,3 milionu Britů. Pokud se cizinci z jiných zemí EU chtějí v Británii zúčastnit voleb, musí se zaregistrovat na seznam voličů. S výjimkou občanů Irska, Malty a Kypru museli rovněž do 7. května vyplnit formulář, ve kterém prohlásili, že nebudou hlasovat v jiném členském státě.

Nespokojenost občanů

Jourová v dopise uvedla, že Evropská komise obdržela stížnosti přímo od občanů, kteří v Británii nemohli hlasovat. Britská ústřední komise již v den voleb, tedy 23. května, uvedla, že zaznamenala nespokojenost některých unijních občanů, kteří ve Spojeném království nemohli volit.

O jednoho méně. Z klání o šéfa britských konzervativců vypadl exministr pro brexit Raab

Číst článek

Řada nebritských unijních občanů nebyla podle Jourové informována o tom, že registrace má dva kroky, tedy zapsání na seznam a voličské prohlášení. Mnoho lidí při registraci požádalo o formulář pro prohlášení, ale nakonec ho nedostalo, další ho sice vyplnili a odevzdali, ale volební komise ho nezpracovala, neboť jejich jména na seznamu voličů v den voleb uvedena nebyla.

Volby do Evropského parlamentu v Británii vyhrála Strana pro brexit a druzí skončili prounijní Liberální demokraté. Vládní konzervativci utrpěli zdrcující porážku - získali pouze deset procent hlasů a umístili se až na pátém místě po Straně pro brexit, Liberálních demokratech, zelených a labouristech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme