'Nemoudré a nepřípustné.' Unijní ombudsmanka kárá Jourovou za výroky o kauze Čapí hnízdo

Eurokomisařka Věra Jourová z ANO se před dvěma roky vyjadřovala ke kauze Čapí hnízdo způsobem, který není v souladu s jejími závazky plynoucími ze členství v Evropské komisi. Ve středu na to upozornila ombudsmanka EU Emily O'Reillyová. Ta se zabývala stížností českého občana na vyjádření Jourové pro Český rozhlas a na následnou komunikaci ze strany Evropské komise. Eurokomisařka zatím nereagovala.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO).

Eurokomisařka Věra Jourová (ANO). | Zdroj: Reuters

Český stěžovatel našel v rozhlasovém rozhovoru z 24. března 2016 několik vyjádření eurokomisařky Věry Jourové, která podle něj byla v rozporu s unijními smlouvami a kodexy chování, jimiž se musí členové Evropské komise řídit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si inkriminovaný rozhovor s eurokomisařkou Věrou Jourovou z března 2016. Důležitý je zhruba od čtrnácté minuty

Z interview například dovodil, že podle názoru Věry Jourové, někdejší významné členky hnutí ANO Andreje Babiše, měla farma Čapí hnízdo nárok na evropskou dotaci.

Jourová v rozhlase mluvila ještě před tím, než skončilo policejní vyšetřování i šetření Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

S následnou odpovědí šéfky komisařčina kabinetu v tom smyslu, že Jourová hovořila obecně o pravidlech přidělování dotací ze své zkušenosti ministryně pro místní rozvoj, nebyl stěžovatel spokojen.

Po další korespondenci s komisí, která například odmítla, že by slova Věry Jourové mohla ovlivňovat šetření OLAF, se pak obrátil na unijní ombudsmanku Emily O'Reillyovou.

'Komisaři musí být nezávislí'

Ta nyní zdůraznila, že členové komise musí své chování upravit tak, aby nevrhalo žádné pochybnosti na EU, komisi a důstojnost jejich úřadu.

Postup v kauze Čapí hnízdo chce ROP řešit s právníky. Padesátimilionovou dotaci by vymáhal po Imobě

Číst článek

„Komisař se musí vyvarovat libovolného chování, které by mohlo naznačovat, že mu chybí či může chybět nezávislost," upozornila O'Reillyová v obsáhlém vyjádření k celému případu.

„Moudré, správné a zcela odpovídající“ by podle ní bylo, kdyby se Jourová v rozhlasovém interview odpovědí ke kauze Čapího hnízda zdržela.

Důvody ke zdrženlivosti byly podle O'Reillyové čtyři, a to citlivá povaha případu, fakt, že se týkal finančních zájmů EU, pokračující šetření OLAF a skutečnost, že věc se dotýkala jejího někdejšího stranického šéfa.

Z přepisu rozhlasového rozhovoru je podle O'Reillyové zřejmé, že Jourová veřejně stranila šéfovi své politické strany a zastávala se jej. Vyjádřila prý například názor, že farma Čapí hnízdo je „malou firmou“, a ne daleko větší společností patřící jejímu stranickému šéfovi.

„Podle názoru ombudsmanky byla komisařčina vyjádření nemoudrá a nepřípustná vzhledem k jejímu postavení komisařky, jejíž chování nesmí vyvolávat žádné pochybnosti o možném konfliktu zájmů," uvedla O'Reillyová. Komise jako celek podle ní pochybila tím, že tuto věc odmítla uznat.

Kauza Čapí hnízdo

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Česká policie kvůli dotaci obvinila 11 lidí. Babiš podle kriminalistů skupinu páchající údajný podvod řídil, měl tak spáchat dotační podvod a poškodit finanční zájmy Evropské unie. Faltýnka policie vnímá jako pomocníka, měl se dopustit dotačního podvodu ve formě účastenství. Oba politici jakákoli obvinění odmítají a označují je za politicky vykonstruovaná. V případě prokázání viny jim hrozí pět až deset let za mřížemi.

Deník Právo dříve uvedl, že obviněni budou všichni, které policie zmínila v žádosti o Babišovo a Faltýnkovo vydání. V dokumentech figuruje také Babišova nynější manželka Monika Babišová, Babišovy děti Adriana Bobeková a Andrej Babiš a exministrův švagr Martin Herodes.

Policie zmiňuje i členy představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, která dříve Čapí hnízdo vlastnila, Zdeňka Kubisku a Jana Platila, a tehdejší představenstvo společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Mayerovou, Josefa Nenadála a Luďka Kalivodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme