Eurokomisařka Jourová: Je čas, aby se migrační politika ubírala správným směrem

Povinné přerozdělování migrantů má stále méně zastánců. Takový trend v Evropě potvrzuje i eurokomisařka Věra Jourová z ANO, která byla hostem v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Právě azylová politika a kvóty na přerozdělování migrantů bude tématem summitu EU příští týden v Bruselu.

Dvacet minut Radiožurnálu Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Kvóta na lidi je pro mě z určitých hledisek velký problém,“ říká eurokmisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová s tím, že je nejvyšší čas, aby se migrační politika začala ubírat tím správným směrem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s eurokomisařkou Věrou Jourovou o tom, jakou bude Evropa zastávat migrační politiku.

„Myslím si, že bude poměrně velká vůle, aby se navrhl nějaký kompromisní návrh, který by mohl být přijatelný,“ dodává.

V kompromisním návrhu by měl být podle Jourové vysoký akcent na rozhodovací pravomoc států, které by měly zajistit dvě věci – bezpečnost lidí a integraci.

„Itálie a další země budou chtít azylový systém, který zaručí, že pokud budou pod velkým tlakem migrace, tak jim další země pomůžou,“ nastiňuje. Vyřešit migraci je existenční nutnost, dodává Jourová.

Nutné je také podle ní zlepšit řadu opatření. Například intenzivněji pracovat v Africe nebo odradit lidi od toho, aby se vydali do Evropy.

Důležité také podle Jourové je pokračovat v jednání s lybijskou pohraniční stráží, zostřit boj proti kriminalitě nebo pokračovat v dohodě s Tureckem.

„Kvóta nás zbytečně rozdělila, ztratili jsme nutnou dávku vzájemné důvěry, lidé v Evropě se začali bát,“ uzavírá eurokomisařka Věra Jourová.

Jan Moláček, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme