Verbální roztržka mezi spojenci pokračuje

Slovní přestřelka, která v polovině týdne propukla mezi Spojenými Státy na straně jedné a Francií a Německem na straně druhé se přenesla na mimovládní úroveň. Americké argumenty o staré Evropě už nezaznívají z úst nejbližších spolupracovníků prezidenta Bushe. Ve Washingtonu se ale našlo dost těch, kteří nemají sice takovou moc, o to odvážnější argumenty, ale nabízejí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Rumsfeld

Donald Rumsfeld | Foto: Miroslav Konvalina

Podle severoamerického zpravodaje Českého rozhlasu Miroslava Konvaliny podezřívají Američané Francii, že na sebe samolibě strhává pozornost. Příležitost slovně si vystřelit na starou Evropu, jak Francii a Německo v polovině týdne nazval ministr obrany Donald Rumsfeld, využívá kde kdo, od politických komentátorů, přes moderátory televizních zpravodajských relací až po vlivné analytiky.

Max Boot z prestižního Výboru pro zahraniční vztahy řekl, že Francie je proti americké politice vůči Iráku z obchodních důvodů a ze zhrzené národní hrdosti bývalé mocnosti. Podle experta má Paříž v Bagdádu značné pohledávky a navíc Francie profituje z programu OSN pro Irák ropa za potraviny.

Podle nejmenovaného člena americké administrativy citového listem Washington Post, francouzské chování činí válku jen pravděpodobnější. Max Boot připomněl, že pokud Francie nepůjde s Američany, budou se pozdější ropné kontrakty rozdělovat bez nich.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme