Veřejně prospěšné práce a odklad. Vůdci protestů v Hongkongu nepůjdou do vězení

Tři nejznámější vůdci protičínských protestů, které probíhaly v Hongkongu před dvěma lety, se dnes dozvěděli výši svých trestů. Už v červenci je soud uznal vinnými z nezákonného spolčování. Dva hlavní vůdci protestů odešli s tresty veřejně prospěšných prací a třetímu byl výkon trestu odložen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hongkongští studentští vůdci (zleva) Joshua Wong, Nathan Law a Alex Chow | Zdroj: Reuters

Demonstrace v září roku 2014 byly reakcí na dlouhodobý plán Pekingu. Pekingská centrální vláda tehdy odmítla požadavek, se kterým přišli obyvatelé Hongkongu. Ti požadovali, aby o tom, kdo se stane příštím správcem této speciální administrativní zóny, rozhodovali voliči klasickým hlasováním.

Obě strany tehdy odmítly ustoupit ze svých pozic a lidé vyšli do ulic. Demonstrace, které trvaly více než dva měsíce, dostaly přezdívku deštníkové - tou dobou totiž často pršelo a lidé měli při protestech deštníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Svědkem protestů v Hongkongu byl i reportér Českého rozhlasu David Jakš

Zmínění studenti se stali jakýmisi vůdci. Komunikovali s novináři, vysvětlovali své postoje v televizních debatách, rozesílali tiskové zprávy atd. A byli to oni, kdo se pro Peking stali symboly neposlušného Hongkongu.

Lidí tehdy v ulicích Hongkongu rychle přibývalo. Čtvrti jako Wan Chai nebo Mong Kok byly ohraničené policejními kordony, nejezdila tam auta ani hromadná doprava a byla to taková hlavní místa, kde demonstranti vysvětlovali, proč se jim záměr Pekingu nelíbí.

V některých dnech demonstrovalo v ulicích Hongkongu odhadem až sto tisíc lidí a město bylo na více než dva měsíce ochromeno. Policie zpočátku nezasahovala, ale postupně se vtahy vyostřovaly. Nakonec už policie zatýkala a padla také obvinění z narušování veřejného pořádku a nedovoleného spolčování.

Sílící vliv Pekingu

Demonstrantům a jejich sympatizantům se nelíbilo, že podle jejich názoru kontinentální Čína víc a víc ovlivňuje dění v Hongkongu, víc a víc mu vnucuje svou politickou vůli. Peking totiž řekl, že kandidáty na nejvyšší správce Hongkongu bude nominovat on, resp. čínská vláda. A obyvatelé Hongkongu potom budou vybírat z tohoto předloženého seznamu.

Nakonec před soudem stanuli tři zmínění studenti Wong, Chaw a Law. Soud je uznal vinnými už v červenci, ale rozsudky oznámil až dnes. Není v tom ale nic neobvyklého, soudní systém v této bývalé britské enklávě vychází z původního britského modelu, který počítá s časovou prodlevou.

Dnes tedy soud oznámil výši trestů, nakonec je dostali jen dva studenti - Alex Chaw a Joshua Wong. „Tento rozsudek neovlivní mou vytrvalost. Budu dál motivovat občany Hongkongu, aby bojovali za demokracii a lidská práva,“ řekl Wong bezprostředně po rozsudku.

Hongkongský parlament už v polovině června reformu, kterou navrhuje Peking, odmítl. Čína se však nevzdává, několikrát naznačila, že trvá na tom, že bude schvalovat seznam možných kandidátů a teprve z nich budou potom lidé v Hongkongu vybírat.

Hongkong pod čínskou správou | Foto: Český rozhlas

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme