Veřejnost i politici kritizují předsedu britské strany UKIP za výroky o pacientech s HIV

Britská předvolební superdebata s předsedy sedmi politických stran má dohru kvůli kontroverznímu výroku předsedy UKIPu Nigela Farage. Ten prohlásil, že většina nových pacientů s virem HIV nepochází ze Spojeného království, a neměla by mít nárok na drahou léčbu. Za to si Farage vysloužil kritiku politiků, veřejnosti i expertů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nigel Farage, předseda euroskeptické strany UKIP

Nigel Farage, předseda euroskeptické strany UKIP | Zdroj: Reuters

Nigel Farage v televizní debatě uvedl, že ze sedmi tisíc pacientů, u kterých se ročně v Británii diagnostikuje virus HIV, je 60 procent cizinců. Ti si pak prý nárokují drahé antiretrovirální léky.

Předseda UKIPu to považuje za jednu z forem „zdravotnické turistiky“. Přímo ve studiu se proti tomuto výroku vymezili někteří účastníci debaty.

Experti tvrdí, že pro Farageovo tvrzení nejsou absolutně žádné důkazy. Podle zdravotnických úřadů navíc nesedí ani uvedené číslo, protože 62 procent nově infikovaných osob se narodilo ve Spojeném království.

Předsedkyně jedné z organizací pomáhajících HIV pozitivním Rosemary Gillespiová listu Guardian řekla, že Farageova slova pomůžou leda tak vytvořit stigma.

V Británii se bezplatná léčba HIV pozitivních osob týká od roku 2012 všech cizinců, včetně turistů, studentů nebo žadatelů o azyl.

Jiří Hošek, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme