Verheugen: Benešovy dekrety neovlivní vstup Česka do EU

Benešovy dekrety nejsou podle Evropského komisaře Güntera Verheugena předmětem jednání o přistoupení Česka k Evropské unii. Verheugen ujistil českého ministra zahraničí Jana Kavana, že dekrety nebudou mít přímou vazbu na přístupový proces. Kavan také v Bruselu udělal definitivní tečku za mezinárodním skandálem, který svými výroky způsobil premiér Miloš Zeman.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Verheugen a J. Kavan

G. Verheugen a J. Kavan | Zdroj: ČTK

Benešovy dekrety se nebudou míchat do jednání o vstupu Česka do Evropské unie - prohlásil komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Podle něj tyto dvě záležitosti spolu nesouvisí, a tak neví, proč by se měla během vyjednávání tato otázka otevírat. "Benešovy dekrety nebyly nikdy součástí jednání o vstupu, nebyla tu žádná přímá vazba na přístupový proces a nevidím, jak by se to mohlo stát v budoucnosti", zdůraznil Verheugen.

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Verheugen o dekretech

Podle Jana Kavana dekrety nelze zrušit ani je vytrhnout z našeho právního řádu. Jediné obavy podle něj mohou vzniknout ohledně toho, zda jsou dekrety skutečně vyhaslé. "Zda není nebezpečí, že by je nějaká česká vláda v budoucnosti začala používat jako novou právní skutečnost. Pokud ovšem tyto obavy rozptýlíme a jasně dokážeme, co to znamená ten termín "vyhaslost" - že nejsou aplikovatelné a že jsme přesvědčeni, že jsou součástí historie a v té historii zůstanou - pak si myslím, že žádné nebezpečí nám nehrozí".

Tématem schůzky byla i aféra se Zemanovými výroky o Arafatovi a Hitlerovi. Günter Verheugen považuje kauzu českého premiéra za uzavřenou. "Pro mne je to jasné," řekl Verheugen. "Byl to incident, ale nejdůležitější je, že se česká zahraniční politika nemění," dodal.

Podle komisaře má Česká republika má v Bruselu naše diplomacie velmi dobrou reputaci, protože i ve vztahu k Blízkému východu je velmi vyvážená. Kavan i Zeman ho přitom prý přesvědčili, že všechno zůstává jak bylo, a to je plně v souladu se zahraniční politikou Evropské unie. "A to je zásadní, pro mě je to uzavřená záležitost," uvedl Verheugen.

Horší to bude podle Kavana s arabskými státy. Příští týden proto chystá šňůru schůzek a také cestu do Alžíru, kde se pokusí vše urovnat. "Bude tam zapotřebí více konzultací, než tady, protože tady je naše politika daleko známější," říká ministr zahraničí s tím, že všechna tato jednání premiér Zeman osobně posvětil.

Diferencovaný přístup Evropské komise ke kandidátským zemím žádal ministr Kavan při setkání s komisařem EU pro zemědělství Franzem Fischlerem. Poukázal hlavně na to, že komise vycházela při zpracování průzkumného návrhu na financování rozšíření z výchozí situace, která má jen málo společného s nynějším stavem našeho zemědělství.

Zemědělství je zřejmě vůbec nejcitlivější kapitolou poslední fáze předvstupních rozhovorů s Evropskou unií. Podle Kavana to bude pravděpodobně jedna z mála věcí, které Zemanův kabinet přenechá k dojednání další vládě.

Podle Kavana nebudou zřejmě naši zemědělci dostávat prvních deset let stejnou podporu jako farmáři v unii - a tak je na místě ptát se také, jestli bychom neměli i méně příspívat. "Ta pravidla se musí dohodnout tak, aby to skutečně bylo jasné že to bude pro nás výhodné. Chci začít jednat o možnosti, že bychom neplatili hned po vstupu plnou dávku příspěvků, že by i tam platilo jisté přechodné období a stupňování odvodů," upřesnil Kavan.

Pavla Kvapilová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme