Verheugen navrhuje sedmileté přechodné období pro pohyb pracovních sil

Evropská komise České republice navrhla sedmileté předchodné období pro volný pohyb pracovních sil. Oznámil to komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Dodal, že dva roky po rozšíření provede Brusel revizi, zda přijetí novách zemí mělo vliv na pracovní trh Unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise vychází z návrhu německé a rakouské vlády z březnového summitu Unie ve Stockholmu. Nové je pouze to, že omezení pohybu pracovních sil z České republiky a dalších zemí na území současné patnáctky může teoreticky skončit už po pěti letech. Komisař Verheugen na tiskové konferenci vysvětlil, že po pěti letech mohou dosavadní země Evropské unie odstoupit od přechodného období, pokud získají pocit, že lidé ze střední a východní Evropy neohrožují jejich pracovní trh.

Diplomaté však soudí, že státy jako Německo a Rakousko, které sousedí s Českou republikou a Polskem, využijí celé sedmileté období. Verheugenův návrh budou v příštích týdnech projednávat členské země Evropské unie. Definitivní podobu ale poziční dokument pro volný pohyb osob dostane na červnovém summitu ve švédském Göteborgu.

Postoj Evropské unie kritizoval prezident Václav Havel. Na besedě se studenty Univerzity Pardubice Havel s mírnou nadsázkou uvedl, že jde o zpochybnění proklamovaných rovných práv všech občanů Unie.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Jaroslav Zvára Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme