Verheugen nechápe českou reakci na hodnotící zprávu

Při srovnání hodnotící zprávy o České republice s posudky na ostatní kandidáty je ČR letos v čele. Negativní reakce v Praze jsou proto špatně pochopitelné, řekl dnes českým novinářům v Bruselu Günter Verheugen, člen Evropské komise odpovědný za rozšíření EU.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Názory, že ČR dostala špatnou zprávu, se vymykají mému chápání,“ uvedl. Je jimi „hluboce zklamán“, a myslí si, že České republice „chybí více sebedůvěry“. „Měla by být hrdá na to, co dokázala. Nechápu, proč se takto zraňuje.“

Všechna pozornost se podle něj soustředila na jediný bod, jímž je hodnocení z hlediska ekonomických kritérií. O stupínek horší známka pro ČR, než jakou mají Polsko či Maďarsko, je důsledkem zpoždění při restrukturalizaci podniků a bank. „Tento proces přitom probíhá a nepochybuji, že bude podle plánu dokončen. Nevidím nejmenší důvod ke znepokojení,“ uvedl komisař.

Myslí si, že rozlišení, zda někdo „je“ fungující tržní ekonomika, nebo za ni může být „považován“, je minimální a snadno překonatelné. „Lze-li z toho v ČR někoho vinit, pak je to bývalý premiér pan (Václav) Klaus, který záměrně zdržel restrukturalizaci průmyslu,“ prohlásil s tím, že „ČR ztratila několik let; pro menšinovou vládu je velmi obtížné to napravit za pouhé dva roky“.

Verheugen dlouze vypočítal kladné prvky z hodnocení České republiky. Mluvil o zlepšení ekonomické situace, o vysokých zahraničních investicích, přijetí mnoha důležitých zákonů, zlepšování jejich aplikace. „Žádná jiná země neučinila takový pokrok,“ prohlásil. „Příprava na členství se výrazně urychlila. Nemám nejmenší pochybnost, že ČR bude mezi prvními novými členy EU.“

Podotkl také, že kritérium, zda kandidáti mají tržní ekonomiky schopné čelit konkurenci a tržním silám v EU, je jen jedno z mnoha hledisek, podle něhož nelze vytvářet nějaké skupiny, jakékoli pořadí přistupování k EU. Z reakcí dnešního západního tisku je patrné, že „nikdo na světě nepovažuje ČR za horší“; převládá jasný názor, že v čele je sedm zemí - Kypr, Malta, Polsko, ČR, Estonsko, Slovinsko a Maďarsko.

Přiznal ovšem, že ho samotného zarazilo pořadí, jež podle zmíněných kritérií vypracoval nikoli jím řízený úřad komise, ale generální ředitelství pro ekonomiku a finance. Bylo mu vysvětleno, že tamní experti pracují podle metodologie, jež zahrnuje řadu subkritérií, podle nichž si ČR vede o maličko hůře než například Polsko. Panuje zejména obava z dopadu špatných bankovních úvěrů poskytovaných v minulosti ztrátovým podnikům na veřejné finance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme