Verheugen: Vstupní rozhovory nabraly tempo

Rozšiřování Evropské unie zaznamenalo v minulém půlroce výrazný pokrok. Deset kandidátských států má na konci švédského předsednictví šanci ukončit vstupní jednání s Unií do konce příštího roku. To řekl dnes v Bruselu komisař Günter Verheugen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komisař Verheugen prohlásil, že vstupní rozhovory se rozjely nevídaným tempem. Tři státy: Kypr, Maďarsko a Slovinsko mají za sebou dvě třetiny legislativních kapitol ze třiceti, které se musejí uzavřít, aby vstup do Unie byl úspěšný. Výrazný posun zaznamenala podle Verheugena také Česká republika, Estonsko a Slovensko s devatenácti uzavřenými kapitolami a Litva s 18.

Verheugen proto dnes naznačil, že výsledky posledního půlroku dávají deseti zemím šanci ukončit rozhovory s Evropskou unií do konce příštího roku a získat členství v roce 2004. "Vše záleží na těchto deseti kandidátských státech. Unie nemůže nikomu zaručit, že jednání završí, ale nemůžeme také vyloučit, že ho ukončí všech 10 států." Podpořil tak v Bruselu často zmiňovanou tezi, že rozšíření Unie se bude týkat v roce 2004 většiny kandidátských zemí.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme