Verheugen: Vstupní rozhovory nabraly tempo

Rozšiřování Evropské unie zaznamenalo v minulém půlroce výrazný pokrok. Deset kandidátských států má na konci švédského předsednictví šanci ukončit vstupní jednání s Unií do konce příštího roku. To řekl dnes v Bruselu komisař Günter Verheugen.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komisař Verheugen prohlásil, že vstupní rozhovory se rozjely nevídaným tempem. Tři státy: Kypr, Maďarsko a Slovinsko mají za sebou dvě třetiny legislativních kapitol ze třiceti, které se musejí uzavřít, aby vstup do Unie byl úspěšný. Výrazný posun zaznamenala podle Verheugena také Česká republika, Estonsko a Slovensko s devatenácti uzavřenými kapitolami a Litva s 18.

Verheugen proto dnes naznačil, že výsledky posledního půlroku dávají deseti zemím šanci ukončit rozhovory s Evropskou unií do konce příštího roku a získat členství v roce 2004. "Vše záleží na těchto deseti kandidátských státech. Unie nemůže nikomu zaručit, že jednání završí, ale nemůžeme také vyloučit, že ho ukončí všech 10 států." Podpořil tak v Bruselu často zmiňovanou tezi, že rozšíření Unie se bude týkat v roce 2004 většiny kandidátských zemí.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme