Věřím, že dojde ke změně právní kvalifikace, říká advokátka Čechů zadržovaných v Řecku

Už jenom kauce 5 tisíc eur dělí od svobody dvojici Čechů zadržovaných od září v Řecku. Vývojáři počítačových her Ivan Buchta a Martin Pezlar fotili na ostrově Limnos vojenské objekty a vysloužili si tím podezření ze špionáže. Soud nyní rozhodl, že je propustí na kauci. Na oba v Česku čekají jejich rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu dvou českých vývojářů počítačových her, které Řecko obvinilo ze špionáže

Demonstrace na podporu dvou českých vývojářů počítačových her, které Řecko obvinilo ze špionáže | Foto: Filip Jandourek

„Nádherná, na tu zprávu čekáme přes 4 měsíce. Takže jsme pochopitelně nesmírně šťastni. Hodně to ze mě spadlo. Ale samozřejmě úplně to spadne, až ho uvidím a obejmu na letišti,“ reagovala Hana Buchtová, matka jednoho ze zadržovaných na zprávu o propuštění syna.

Rodinám teď stačí zaplatit kauci 5 tisíc eur na osobu. Oba muži se mohou vrátit do republiky v řádu dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak na dobrou zprávu reagovali rodiče údajných špionů a co je čeká dál, zjišťoval redaktor Ondřej Bouda

Soud tím ale ještě nekončí. A zatím stále hrozí, že oba mohou být odsouzeni až na 20 let za špionáž. Jejich česká právnička Dagmar Raupachová je ale velmi optimistická.

„Důkazní situace tak, jak byla v trestním spise, není schopná unést to, aby se prokázal trestný čin špionáže. A já i v tomto rozhodnutí, které padlo včera, čtu mezi řádky tu informaci a předpokládám, že dojde ke změně právní kvalifikace,“ věří advokátka.

Všechno naznačuje tomu, že soud by mohl jejich čin překvalifikovat ze špionáže na focení bez povolení. Za to je normálně jen pokuta a soud by tak mohl vše zamést pod stůl s tím, že ta 4 měsíční vazba je přiměřeným a dostatečným trestem.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme