Věřím, že dojde ke změně právní kvalifikace, říká advokátka Čechů zadržovaných v Řecku

Už jenom kauce 5 tisíc eur dělí od svobody dvojici Čechů zadržovaných od září v Řecku. Vývojáři počítačových her Ivan Buchta a Martin Pezlar fotili na ostrově Limnos vojenské objekty a vysloužili si tím podezření ze špionáže. Soud nyní rozhodl, že je propustí na kauci. Na oba v Česku čekají jejich rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace na podporu dvou českých vývojářů počítačových her, které Řecko obvinilo ze špionáže | Foto: Filip Jandourek

„Nádherná, na tu zprávu čekáme přes 4 měsíce. Takže jsme pochopitelně nesmírně šťastni. Hodně to ze mě spadlo. Ale samozřejmě úplně to spadne, až ho uvidím a obejmu na letišti,“ reagovala Hana Buchtová, matka jednoho ze zadržovaných na zprávu o propuštění syna.

Rodinám teď stačí zaplatit kauci 5 tisíc eur na osobu. Oba muži se mohou vrátit do republiky v řádu dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak na dobrou zprávu reagovali rodiče údajných špionů a co je čeká dál, zjišťoval redaktor Ondřej Bouda

Soud tím ale ještě nekončí. A zatím stále hrozí, že oba mohou být odsouzeni až na 20 let za špionáž. Jejich česká právnička Dagmar Raupachová je ale velmi optimistická.

„Důkazní situace tak, jak byla v trestním spise, není schopná unést to, aby se prokázal trestný čin špionáže. A já i v tomto rozhodnutí, které padlo včera, čtu mezi řádky tu informaci a předpokládám, že dojde ke změně právní kvalifikace,“ věří advokátka.

Všechno naznačuje tomu, že soud by mohl jejich čin překvalifikovat ze špionáže na focení bez povolení. Za to je normálně jen pokuta a soud by tak mohl vše zamést pod stůl s tím, že ta 4 měsíční vazba je přiměřeným a dostatečným trestem.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme