Věřitelé podle Evropské komise nejednají o prodloužení programu pro Řecko

Mezinárodní věřitelé nejednají s Řeckem o prodloužení záchranného programu do podzimu. Důležité je prý splnění podmínek programu, který končí v červnu. Řekl to místopředseda Evropské komise a komisař pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecký premiér Alexis Tsipras

Řecký premiér Alexis Tsipras | Foto: CC BY-NC 2.0, zdroj: Flickr, DIE LINKE. in Europa

Dombrovskis uvedl, že rozhovory bruselské skupiny, kterou tvoří zástupci mezinárodních věřitelů a řecké vlády, se prodloužením programu nezabývají.

„Hlavním scénářem je dokončení současného záchranného programu, který běží do konce června," prohlásil Valdis Dombrovskis.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko. Výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur, tedy v přepočtu 200 miliard korun, ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády.

Dosažení dohody nyní komplikuje odpor Atén vůči reformám penzijního systému a trhu práce, které požadují věřitelé.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble dnes v rozhovoru pro agenturu Reuters zopakoval, že nemůže vyloučit platební neschopnost Řecka.

„To, co vím o rozhovorech, nepodporuje optimismus vyzařující z prohlášení z Atén," řekl Schäuble.

Řecký ministr financí Janis Varufakis v pondělí uvedl, že očekává dosažení dohody s věřiteli během jednoho týdne.

Parlamentní mluvčí vládní strany Syriza Nikos Filis pak ve středu prohlásil, že Řecko bez dosažení dohody s mezinárodními věřiteli nedokáže uhradit splátku půjčky od Mezinárodního měnového fondu, která připadá na 5. června.

Řecko a dluhy

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o úvěrovou pomoc. Dohodlo se na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.

Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň.

Nová řecká vláda záchranný program ostře kritizuje a premiér Alexis Tsipras před volbami sliboval zmírnění jeho podmínek.

ČTK, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme