Věru Jourovou čeká první pracovní den ve funkci eurokomisařky

Nová Evropská komise dnes v Bruselu zahajuje svou činnost. První den v práci tak čeká i českou eurokomisařku Věru Jourovou, která má na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví. Chystá se prosazovat například kvóty pro zastoupení žen ve vedení velkých firem nebo jednat s Američany o ochraně dat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Jourová | Foto: Evropská komise

Věra Jourová zdůrazňuje, že je kvůli své osobní zkušenosti s neoprávněným pobytem ve vězení velmi citlivá na jakoukoliv nespravedlnost. A nespravedlivé je podle ní třeba i velmi nízké zastoupení žen ve správních radách významných firem.

Podle odborníků patří portfolio, které má Jourová v nové Evropské komisi na starosti, mezi ta středně významná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová Evropská komise se pouští do práce. Její priority přiblížil zpravodaj Českého rozhlasu Ondřej Houska

Předseda komise Jean-Claude Juncker věří, že má k dispozici vítězný tým. Všichni noví eurokomisaři podle něj ve svých funkcích uspějí.

Mezi prioritami nové Evropské komise je podpora hospodářského růstu nebo snížení nezaměstnanosti. Tváří v tvář krizím na Ukrajině nebo v Iráku je podle Junckera nutná také větší míra shody v zahraniční politice.

Nový předseda upozorňuje, že komise má příležitost a zároveň i povinnost přinést do Evropy nový začátek, tedy zvýšit důvěru občanů v Evropskou unii. V nedávných evropských volbách totiž výrazně uspěly euroskeptické a populistické strany.

Evropská komise | Foto: Český rozhlas

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme