Vesmírné středisko na Floridě nabízí simulaci startu raketoplánu

Kennedyho vesmírné středisko na Floridě přidalo další atrakci do široké škály svých lákadel. Jen málokdo jí zřejmě odolá. Za šedesát milionů dolarů vystavělo v návštěvnickém centru na Floridě simulátor, který imituje start a let raketoplánu v trvání asi třiceti minut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní hangár NASA v Kennedyho vesmírném centru | Foto: Miroslav Konvalina

Na vzniku simulátoru se podílelo svou radou 27 současných a bývalých astronautů. O zkušenosti se podělili s návrhářskou společností BRP Imagination Arts of Burbank z Kalifornie a výsledkem je zážitek, který se podle odborníků velmi blíží tomu, co kosmonauti při cestě vzhůru opravdu zažívají.

Návštěvníci vyletí až do "kosmu", kde se otevřou dveře nákladního prostoru a videoprogram napodobí hvězdnou oblohu a dolů pohled na Itálii. Před nástupem do simulátoru dostanou návštěvníci výklad o raketoplánové technologii z úst astronauta-veterána Charlie Boldena.

Dozvědí se ale také, že raketoplány půjdou už kolem roku 2010 do výslužby. Nesplnily totiž očekávání svých tvůrců - levnou a opakovanou dopravu nákladů na nízkou oběžnou dráhu kolem Země.

Za jeden "let" zaplatí dospělý "kosmonaut" vstupenku ve výši 40 dolarů, tedy asi 800 korun.

Marie Matúšů, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme