Vestibul stanice moskevského metra zdobí odkaz Stalina

Historická památka nebo návrat do stalinských dob? Debata na toto téma se rozběhla v Moskvě poté, co se na zeď jedné ze stanic metra po rekonstrukci vrátil nápis oslavující komunistického diktátora Stalina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

'Stalin nás vychoval k věrnosti národu, práci i hrdinským činům' - připomíná cestujícím moskevského metra citát ze sovětské hymny, který zdobí vestibul čerstvě zrekonstruované stanice Kurská.

Jeho návrat na zeď zastávky, která je učebnicovým příkladem stalinské architektury, rozpoutal vášnivou debatu. Vedení moskevského metra se hájí - nadpis, byť ze stalinských dob, je podle nich součástí ruské historie a jako takový na zeď patří.

"Historie je historie. Musíme se poučit z toho, co se stalo. Ale zároveň není možné zničit všechno, co lidé v té době vytvořili. Podle mně je to správné, že sem nápis vrátili," hájí postoj památkářů a představitelů metra straší žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Názory na nápis s odkazem Stalina na zdi stanice moskevského metra zachytila v reportáži moskevská zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová.

"Každá země by si měla vážit své kultury a své minulosti. A ať se na to dívá kdo chce, jak chce Stalin přivedl naši zemi k mnohým vítězstvím - ekonomickým i vojenským. A za to bychom si ho měli vážit," pochvaluje návrat nápisu kolemjdoucí mladík.

Část veřejnosti i řada historiků ale bije na poplach. Rekonstrukce podle nich znevažuje památku miliónů obětí komunistického diktátora. Poukazuje ale i na mnohem hlubší problémy současného Ruska, které se se sovětskou minulostí neumí vyrovnat.

"Od rekonstrukce a slov o nutnosti zachovat takzvané kulturní dědictví je jenom kousek k legitimizaci totality," říká Alexandr - mladík, který se právě proto společně s dalšími aktivisty rozhodl rozdávat kolemjdoucím brožury připomínající zločiny, které má Stalin na svědomí.

"Je možné, že to lidem, kteří stojí za rekonstrukcí nedošlo. Ale také za tím může být zcela cílená snaha, která je součástí nové 'stalinizace' naši společnosti," varuje člen moskevského zastupitelstva za opoziční stranu Jablkoko s tím, že strana - zatím neúspěšně - požádala vedení metra o odstranění nápisu.

Problém vidí opoziční politik v tom, že v Rusku nikdy neproběhla skutečná 'destalinizace' - ani za sovětských dob, ani později.

Lenka Kabrhelová, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme