Veteráni Korejské války věří, že k novému konfliktu nedojde

Rada bezpečnosti OSN se dnes bude zabývat případem potopení jihokorejského vojenského plavidla. Podle mezinárodní vyšetřovací komise loď zničilo severokorejské torpédo. Režim Kim Čong-ila to ale odmítá a o víkendu opět varoval: v rámci odvetných opatření zaútočí i na Soul. Ke slovní přestřelce mezi oběma zeměmi dochází krátce před 60. výročím začátku Korejské války.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstí Gwanghwamun, Soul

Náměstí Gwanghwamun, Soul | Foto: Jirka Malina

Děti z mateřských školek poslouchají výklad průvodce ve Válečném muzeu v Soulu, i když jim toto téma prakticky nic neříká, stejně jako všechny ty tanky či děla stojící okolo. Jeho návštěva je ale pro ně prakticky povinná a především v těchto dnech, kdy se blíží 60. výročí začátku Korejské války, do muzea míří jedna výprava žáků i studentů za druhou.

Mezi exponáty se pohybují i muži, kteří na začátku 50. let minulého století bránili svou zemi před komunistickým agresorem ze Severu. A diskutují nejen o několik desetiletí starých událostech, ale i současném napětí kvůli potopení korvety Čchonan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje ČRo Roberta Mikoláše z Válečného muzea v Soulu

"Co se týče tohoto útoku, není vlastně první. Kim Čong-il už dříve nechal zničit naše vojenské lodě. Mimochodem jeho otec už v roce 1968 vydal rozkaz zajmout i americké plavidlo USS Pueblo, které se dodnes nachází v Pchjongjangu. A nyní došlo k něčemu podobnému, přitom jsem si myslel, že už se něco podobného nebude nikdy opakovat,“ svěřuje se 82letý Rym.

Do Vojenského památníku přišel se svým kamarádem, se kterým se zúčastnil Korejské války, 83letým Sin Duck-yongem. Oba shodně označují současnou krizi za vážnou, přesto věří, že k dalšímu konfliktu nedojde.

„Severní a Jižní Korea by měly vyřešit tento problém mírovou cestou, další harašení zbraněmi situaci jen zhoršuje, ani jedna strana si však válku ve skutečnosti nepřeje,“ je přesvědčen pan Sin. Přesto by podle nich měl být severokorejský režim nějak potrestán.

„Jižní Korea určitě chce nějak reagovat na potopení korvety Čchonan, ale zároveň odmítá druhou válku. Pravdou ovšem je, že Pchjongjang nyní udělal chybu. Vše ovšem vyplývá z toho, že se nás snaží překonat, a to ve všech směrech.“

Turisté nahlíží do Severní Koreje | Foto: Jaromír Marek

„A pokud nezmění tohle myšlení, bude k podobným incidentům docházet i nadále. Na druhé straně od nás potřebují ekonomickou pomoc, pokud ji ale chtějí, tak tímto způsobem ji nedostanou,“ říká válečný veterán Rym.

Ve hře jsou proto další sankce Rady bezpečnosti OSN, i když v případě jejich schválení Severní Korea také mluví o vyhlášení války. Ovšem tu si nikdo z Jihokorejců nepřeje.

„Všichni lidé by měli učinit maximum, aby se válka už nikdy neopakovala,“ myslí si Sin Duck Yong.

Recept na to, jak z tohoto začarovaného kruhu uniknout, však zatím nikdo nepředložil. Tím spíše, když ani Jižní Korea, ani Spojené státy nemohou provokacím ze strany režimu Kim Čong-ila jen tak nečinně přihlížet.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme