Kongres se mění kvůli první senátorce, která porodí ve funkci. Beznohé veteránce války v Iráku

Americká senátorka Tammy Duckworthová se chystá přivést na svět dítě a staví zkostnatělý a konzervativní Senát před nutnost vypořádat se s potřebami čerstvé matky. Její příběh přinesla agentura AP. Porod Duckworthová připravuje na duben a rodit bude jako první senátorka ve funkci.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká senátorka Tammy Duckworthová | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Padesátiletá demokratická senátorka patří k velmi váženým členům Senátu. Při bojovém nasazení v irácké válce přišla při havárii vrtulníku o obě nohy a je držitelkou několika vyznamenání.

Ke svému legislativnímu programu teď podle AP připojila další úkol: přimět Senát, aby v zasedacím sále vytvořil důstojný prostor pro kojící matku.

Duckworthová, z poloviny Thajka, si uvědomuje svou průkopnickou roli a fakt, že v Senátu bude reprezentovat pracující ženy a navíc matky, které si pořizují potomky ve vyšším věku. V horní komoře kromě toho hájí zájmy amerických veteránů.

Svá mateřská práva senátorka hájí v době, kdy americká společnost žije bojem za genderovou rovnost. Kongres podle amerických médií v tomto ohledu nemá příliš dobrou pověst. V Senátu zasedají většinou muži bílé pleti, ze stovky senátorů je jen zhruba pětina žen.

Americká senátorka Tammy Duckworthová s dcerou | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

Podobné problémy řeší i česká Poslanecká sněmovna, kde žádná zvláštní místnost pro matky s dětmi připravena není. Například pirátská poslankyně Olga Richterová proto dostala od svého klubu k dispozici malou místnost vedle své kanceláře, kterou Piráti nutně nepotřebovali pro poslance. 

V minulosti měla zvláštní místnost pro kojení k dispozici například bývalá poslankyně za Unii svobody Hana Marvanová, v kanceláři o svou dceru pečovala třeba i Petra Buzková z ČSSD.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme