Větrná elektrárna Nordsee Ost má výkon vyšší než všechny české větrné turbíny dohromady

V Severním moři byl zahájen provoz jedné z největších větrných elektráren u břehů Německa. Větrný park společnosti RWE má kapacitu 295 megawattu, 48 turbín a rozlohu 24 kilometrů čtverečních. Elektrárna by měla vyrobit energii zásobující 320 tisíc domácností. Společnost RWE přišla investice na více než miliardu eur.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrná elektrárna Nordsee Ost

Větrná elektrárna Nordsee Ost | Zdroj: Reuters

Jednotlivé komponenty větrné elektrárny Nordsee Ost jsou obrovské. Od hladiny moře k vrcholu listu měří 160 metrů. Větrné turbíny jsou tak vyšší než katedrála v Kolíně nad Rýnem.

Každá gondola má hmotnost přibližně 350 tun a rozměry samostatně stojícího domu. Každý rotorový list měří na délku více než 60 metrů a váží 23 tuny, což odpovídá hmotnosti zhruba šesti dospělých slonů.

Turbíny spojuje 60 kilometrů podmořského kabelu. To je zhruba délka Eurotunelu mezi Velkou Británií a kontinentální Evropou.

Německo se v posledních letech stále více přiklání k využívání obnovitelných zdrojů. Například RWE počítá, že do konce tohoto roku bude vyrábět 40 procent energie právě z větrných zdrojů.

V České republice dosáhla celková instalace větrné energie koncem loňského roku 283 MW výkonu. Větrné elektrárny tak pokrývají 0,7 procenta spotřeby elektřiny v České republice. Předpokládá se však, že za několik let by to mohla být i třetina.

Zatím největší větrná elektrárna u Dvora Králové má výkon 3 MW. Výška stožáru je zde 119 metrů, průměr rotoru 112 metrů a celková výška 175 metrů.

Největší boom nyní zažívají větrné elektrárny v Číně, ve Spojených státech a v Německu.

Větrná elektrárna Nordsee Ost | Foto: Reuters

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme