Většina Britů se cítí ohrožena islámem

A to nejen jeho fundamentalistickou formou. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si nechal udělat deník Daily Telegraph. Informovala o tom agentura AP. Islámu se bojí 53 procent z více než 1700 oslovených. V roce 2001 to bylo jen 21 procent Britů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Marie Matúšů

Výsledek odráží situaci po 10. srpnu, kdy britská policie oznámila, že odhalila plán britských muslimů zaútočit na letadla směřujících do Spojených států. Policie zatím v případu obvinila 12 lidí, pět původně zatčených propustila na svobodu a vyslýchá dalších osm podezřelých.

Průzkum také odhalil, že od loňských útoků na londýnskou hromadnou dopravu se téměř zdvojnásobil počet lidí, kteří si myslí, že velká část britských muslimů necítí sounáležitost s Británií a je ochotna schválit teroristický čin nebo se i něm podílet. Loni s tímto tvrzením souhlasila desetina Britů, dnes už 18 procent.

Britská vláda zahájila kampaň s cílem zmírnit napětí mezi příslušníky různých náboženství. Ministryně pro obce a místní zastupitelstva Ruth Kellyová tento týden vyzvala k debatě, která má sblížit příslušníky jednotlivých komunit v Británii.

Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme