Většina europoslanců vítá schválení Lisabonské smlouvy v českém Senátu

Kladné rozhodnutí českého Senátu o Lisabonské smlouvě přivítala většina poslanců Evropského parlamentu. Český souhlas je podle řady europoslanců hlavním krokem k tomu, aby reformní smlouva nakonec začala v rámci Unie platit. Podepsat ji musí ještě český prezident Klaus a polský prezident Kaczyński. V Německu zase smlouvu ještě stále projednává Ústavní soud. Irsko o ní má znovu hlasovat v referendu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Schválení Lisabonské smlouvy českým Senátem přivítala socialistická frakce v Evropském parlamentu. Jeho bývalý předseda, španělský poslanec Joseph Borrel řekl: "To je velmi dobrá zpráva. Je to velká novina. Všichni jsme čekali, že se to stane. Těší mne se dozvědět, že čeští senátoři odstranili tuto překážku na cestě k Lisabonské smlouvě. Ještě je tu samozřejmě Irsko, ale i tak je to moc dobrá zpráva."

Podobně rozhodnutí českých senátorů hodnotil i šéf nejsilnější lidovecké frakce v zákonodárném sboru Joseph Daul. "Ratifikační proces Lisabonské smlouvy pokračuje a jsem šťastný, že smlouva byla schválena přímo zvolenými zástupci v českém parlamentu," podotkl Daul.

Šéf Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering věří, že smlouvu brzy podepíše prezident Klaus. "Jsem přesvědčený, že Václav Klaus, český prezident, co nejdříve podepíše ratifikační dokument. Je naší společnou ambicí, aby nová smlouva vstoupila v platnost začátkem příštího roku," řekl Pöttering.

Poslanec frakce evropských liberálů Alexandr Graf Lambsdorff je ale v optimismu opatrný. "Václav Klaus je svéhlavý muž, doufám, že smlouvu podepíše. Teď je to opravdu jen na Klausovi a na polském prezidentovi Lechu Kaczyńském, aby evropský ratifikační proces uzavřeli. Snad to dopadne dobře."

Ze schválení smlouvy v českém Senátu se neradují europoslanci z frakce Unie pro Evropu národů. Polský poslanec Janusz Wojciechowski se bojí, že Lisabonská smlouva dá opratě řízení EU do rukou velkým státům. A poslankyně Jana Bobošíková věří tomu, že rozhodnutí ještě může svým podpisem zvrátit prezident Klaus nebo ještě nějaká další stížnost k Ústavnímu soudu.

Související příspěvky:
Senátoři schválili Lisabonskou smlouvu
D. Miliband pro Radiožurnál: V zájmu každé evropské země je přijetí Lisabonské smlouvy
Sněmovna schválila zavedení takzvaného vázaného mandátu vlády
Boj o Lisabonskou smlouvu se přesouvá do Senátu
Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme