Většina Finů považuje za největší hrozbu Rusko. V pohraničí to ale místní tak nevnímají

Rusy vítají a věří, že evropské sankce uvalené na Moskvu se zruší. Finové žijící v pohraničí jsou totiž částečně závislí na ruských turistech. Jen do města Lappeenranta ležícího asi 25 km od hranice totiž před sankcemi jezdilo ročně na 2 miliony návštěvníků z Ruska, po odvetných opatřeních osmadvacítky kvůli okupaci Krymu se ale jejich počet snížil na polovinu. V Laapenrantě ale také žijí tisíce Rusů, kteří se tam přestěhovali.

Lappeenranta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finská Lappeenranta | Foto: Robert Mikoláš | Zdroj: Český rozhlas

Do obchodu s dámským oblečením vchází mladá žena a prodavačka jí okamžitě jde v ústrety. A obě ženy na sebe mluví rusky, přestože se nacházíme v centru finské Lappeenranty. A jak se později dozvídám, obě tu navíc žijí.

Helsinkami prošel studentský průvod nezávislosti u příležitosti 100. výročí vyhlášení samostatnosti

Číst článek

Dvacetiletá Elina, která si přišla vybrat nějaké šaty, se ve Finsku narodila, i když oba její rodiče jsou Rusové. Je ale radši, že žije tady než na druhé straně hranice. Přesto se stále cítí jako Ruska i jako Finka.

Nevidí v tom žádný rozdíl. Prostě doma mluví jenom rusky, v práci či ve městě zase především finsky. Do Ruska sice také často jezdí za známými a příbuznými, neumí si ale představit, že by žila jinde než ve Finsku.

Nejvíce si cení toho, že je tu bezpečno, čisto, lidé jsou k sobě ohleduplní. Bezpečnost však řadí na první místo, dodává, to už ve svém rodném jazyce. Elina nesdílí ani obavy některých Finů kvůli možné hrozbě ze strany Ruska, které zesílily zvláště poté, co ruské jednotky obsadily Krym a podpořily i separatisty na východě Ukrajiny. Sama prý neví, kde je pravda, říká.

Nejpopulárnější kapela, oba týmy v národních barvách. Finové oslavili 100 let nezávislosti hokejem

Číst článek

V tom s ní souhlasí i majitelka obchodu, 40tiletá Olga Westerinenová. Sama však silně pocítila dopady sankcí Evropské unie uvalených na Moskvu. Paní Olga, která je původem z Ruska a do Finska se před lety provdala, připomíná, že Lappeenranta má pouhých 73 tisíc obyvatel a konkurence je veliká. Bez ruských turistů by tak prý musela zavřít.

I proto, jak dodává, to už zase rusky, je jednoznačně proti sankcím. Po jejich zavedení totiž prudce poklesl počet návštěvníků přijíždějících z Ruska za nákupy.

Potvrzuje to i radní pro turismus Mirka Rahmanová. V posledních týdnech a měsících se však, jak podotýká, tento negativní trend zastavil a počet přijíždějících Rusů se opět zvyšuje. Letos tak očekávají návštěvnost kolem jednoho a půl milionu ruských turistů. Místní totiž jejich přítomnost vnímají jako samozřejmost. Před vznikem Sovětského svazu totiž spolu čile obchodovali a vzájemné vztahy pak obnovili po rozpadu SSSR a zejména pak po vstupu Finska do Evropské unie.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme