Většina obětí z Beslanu prý zemřela vinou ruských vojáků

Zkoumání příčin tragédie v Beslanu přineslo nové poznatky. Vyšetřovací komise Severní Osetie došla k závěru, že většina rukojmí zemřela kvůli střelbě ruských vojáků na budovu školy. Oficiální verze ruských orgánů přitom tvrdí, že rukojmí zemřeli poté, co několik teroristů odpálilo v budově nálože.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky beslanské školy | Foto: Dagmar Částková

S průlomovým prohlášením přišel místopředseda severoosetského parlamentu Stanislav Kasajev. Prohlásil, že většina rukojmích nepřežila teroristický útok kvůli požáru a propadnutí střechy tělocvičny.

Střecha se ale podle šéfa severoosetské vyšetřovací komise zřítila poté, co do ní začali ruští vojáci střílet z granátometů a tanků na začátku záchranné akce. V tu chvíli byla ještě většina rukojmích uvnitř budovy. V Beslanu zemřelo vloni na počátku září více než tři sta třicet osob, z toho polovina dětí.

Poslanec také doplnil, že oficiální vyšetřovací verze ignoruje některá důležitá fakta a důkazy, například to, že teroristé od počátku přepadení školy v Beslanu požadovali odchod ruských vojsk z Čečenska. Ruské orgány ale tvrdily, že žádný konkrétné požadavek vznesen nebyl.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme