Většina obětí z Beslanu prý zemřela vinou ruských vojáků

Zkoumání příčin tragédie v Beslanu přineslo nové poznatky. Vyšetřovací komise Severní Osetie došla k závěru, že většina rukojmí zemřela kvůli střelbě ruských vojáků na budovu školy. Oficiální verze ruských orgánů přitom tvrdí, že rukojmí zemřeli poté, co několik teroristů odpálilo v budově nálože.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky beslanské školy | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

S průlomovým prohlášením přišel místopředseda severoosetského parlamentu Stanislav Kasajev. Prohlásil, že většina rukojmích nepřežila teroristický útok kvůli požáru a propadnutí střechy tělocvičny.

Střecha se ale podle šéfa severoosetské vyšetřovací komise zřítila poté, co do ní začali ruští vojáci střílet z granátometů a tanků na začátku záchranné akce. V tu chvíli byla ještě většina rukojmích uvnitř budovy. V Beslanu zemřelo vloni na počátku září více než tři sta třicet osob, z toho polovina dětí.

Poslanec také doplnil, že oficiální vyšetřovací verze ignoruje některá důležitá fakta a důkazy, například to, že teroristé od počátku přepadení školy v Beslanu požadovali odchod ruských vojsk z Čečenska. Ruské orgány ale tvrdily, že žádný konkrétné požadavek vznesen nebyl.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme