Většina podezřelých zásilek bude zničena

Vlna obav z šíření antraxu v České republice již opadává. Ministr vnitra Stanislav Gross po jednání Ústředního krizového krizového štábu informoval, že do pátečního poledne vyjeli hasiči a policisté k 66 podezřelým zásilkám. Z toho ve dvou případech anonym oznámil uložení bomby, sedmkrát přišlo hlášení o rozsypaném neznámém prášku a sedmapadesátkrát o neobvyklé zásilce. Krizový štáb rozhodl, že většina podezřelých zásilek bude ničena. Odborníci ale v žádném případě nezlikvidují dopisy nebo předměty, které obsahují podezřelé látky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé v ochranných oblecích

lidé v ochranných oblecích | Zdroj: ČTK

Zabránit ničení podezřelé zásilky může podle ministra vnitra Stanislava Grosse pouze policie nebo Česká pošta. Tyto instituce by totiž v případě cenné zásilky musely vzniklou škodu uhradit. "Pokud tyto instituce neřeknou, že likvidaci něco brání, pak bude možno likvidovat zásilku, kterou určí Státní úřad pro jadernou bezpečnost," uvedl minstr. Gross dodal, že se bude nejčastěji jednat o prázdné obálky. "Nebudou likvidovány ty obálky, ve kterých bude podezželý prášek, protože tam máme zájem na tom, aby bylo zjištěno, zda neobsahují nebezpečné látky, ať již chemické či biologické," dodal.

Od půlnoci do šesté ráno sice hasiči vyjeli k dalším 19 případům, podle mluvčí hasičů Hany Křivanové ale počet nových poplašných hlášení klesá. Zlomovým dnem podle ní byla středa, kdy hasiči zachytili téměř pět set obálek. Včera jich už ale bylo jen 153. Křivanová upozornila, že náklady na jeden výjezd k podezřelé zásilce se mohou pohybovat od 10 do 20 tisíc korun.

Podle ministra vnitra Stanislava Grosse přispívá k menší hysterii také konzultační linka 0841 11 11 20, na kterou se mohou od včerejška lidé obracet s konkrétními dotazy. Gross také vyjádřil poděkování občanům za to, že zatím nebyl zaznamenám případ zneužití linky.

Mnohem horší škody mohou tyto plané poplachy napáchat na lidské psychice. Varují před tím britští, američtí a australští vědci. Považují je dokonce za škodlivější než skutečné fyzické ublížení biologickými nebo chemickými zbraněmi. Podle nich představují látky jako antrax neúčinnou vojenskou zbraň, ale zato mocný nástroj teroru, jehož hlavním cílem je nastolit strach, zmatek a nejistotu.

Kroky úřadů na uklidnění veřejnosti - jako nasazení vyšetřovatelů ve skafandrech - by podle nich naopak mohly přispívat k úzkosti. Neschopnost odpovědných míst poskytnout jasné odpovědi a ujištění by prý mohla vést k rostoucí nedůvěře vůči zdravotnickým expertům a vládním představitelům.

Policie vyšetřuje v souvislosti s rozesíláním výhrůžných dopisů a balíků tři lidi. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse hrozí těmto lidem za šíření poplašné zprávy až pětileté vězení. Policie zatím žádnému z podezřelých nesdělila obvinění z trestného činu. Jestli motivace pachatelů byla skutečně taková, že jejich jeho jednání vůbec nesouviselo se současnou situací, je podle Grosse otázka, kterou musí objasnit až vyšetřování. "Časově se ale tato událost shoduje," upozornil Gross.

Milan Kopp, František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme