Většina Poláků odmítá sňatky homosexuálů a potraty

Poláci i nadále potvrzují, že jsou v některých otázkách velmi konzervativním národem. Zejména co se týče homosexuálů a potratů. Vyplývá to z nejnovějších průzkumů veřejného mínění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexualita | Foto: Pavel Novák

Drtivá většina Poláků si nepřeje, aby se v zemi povolily sňatky nebo registrovaná partnerství homosexuálů. Třetina lidí se také odmítavě staví k možnosti, aby měly ženy právo podstoupit interrupci.

V současnosti je umělé přerušení těhotenství v Polsku povoleno jen ve výjimečných případech. Pokud žena otěhotní po znásilnění nebo incestu, je ohroženo její zdraví nebo život a nebo když je poškozen plod.

Za konzervativní postoj Poláků k potratům může silný vliv katolické církve. Ta se v poslední době také snaží prosadit zákon, který by zakázal možnost umělého oplodnění. To je totiž podle polských kněží nemorální a odporuje církevním hodnotám.

Zhruba patnáct procent párů v Polsku má přitom problémy s početím dítěte. Polské zdravotnictví ale metodu umělého oplodnění pacientům nehradí.

Petr Vavrouška, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme