Většina řeckého Chalkidiki je po bouři bez elektřiny. Vyvrácené stromy ničily auta a střechy domů

Asi 80 procent severořeckého poloostrova Chalkidiki, který ve středu zasáhly silné bouře s krupobitím, je bez proudu. Dodávky elektřiny by měly být obnoveny do čtvrtečního večera, informoval řecký deník Kathimerini.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody po bouři na Chalkidiki | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Při bouřích zemřelo v noci na Chalkidiki nejméně šest turistů, včetně dvou Čechů a dvou dětí, asi tři desítky lidí skončily v nemocnici a pohřešuje se dvaašedesátiletý rybář.

Řecko zasáhla ničivá bouře s krupobitím. Mezi oběťmi je i dvojice Čechů, desítky zraněných hlásí Chalkidiki

Číst článek

Záběry z Chalkidiki ukazují zcela zdevastované pláže, které podle místních médií vypadají jako po výbuchu bomby. Například v letovisku Nea Plagia byly zničeny i obchody a restaurace nedaleko pláže.

Likvidace škod

Místní úřady vyhlásily na Chalkidiki nouzový stav. Kvůli neštěstí na Chalkidiki zrušil dopolední program i nový řecký premiér Kyriakos Mitsotakis, který situaci nepřetržitě sleduje.

Na Chalkidiki už dorazil ministr pro civilní obranu Michalis Chrysochoidis. S likvidací škod bude pomáhat armáda, která poskytne vojáky i těžkou techniku, řekl ve čtvrtek místnímu rozhlasu ministr obrany.

Kromě nejméně šesti obětí byla při bouřích asi stovka lidí zraněna, z toho tři desítky osob skončily v nemocnici. Vážné jsou i škody na majetku, vyvrácené stromy ničily auta a střechy domů, blesky zasáhly elektrické vedení a způsobily požáry.

Na jiných místech Řecka bojují hasiči s lesními požáry, které se šíří kvůli silnému větru a vysokým teplotám. Také bouře na Chalkidiki přišly po vlně veder, při nichž se teploty blížily 40 stupňům.

Bouře zasáhly ve středu večer i druhé největší řecké město Soluň, které leží nedaleko Chalkidiki. V Soluni ale nebyl nikdo zraněn.

Kvůli bouřce a záplavám v oblasti bylo přerušeno železniční spojení na trati ze Soluně do přístavního města Alexandrupoli, uvedla řecká televize. Částečně blokovány jsou i některé silnice, na něž popadaly stromy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme