Většina Rumunska je pod vodou

Severovýchod Rumunska a Bulharska sužují obrovské povodně. Podle Bukurešti v postižených oblastech nejméně sedm lidí už zahynulo a dalších pět je pohřešováno. Tisíce obyvatel musely být ze svých domovů evakuovány.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy v Rumunsku

záplavy v Rumunsku | Zdroj: ČTK

Přívalové deště a následné záplavy postihly už tři čtvrtiny rumunského území. V celé zemi je pod vodou 482 vesnic, 17.200 domů a 53.319 hektarů zemědělské půdy. Bilanci záplav dnes zveřejnila rumunská tisková agentura Rompres, která cituje údaje ministerstva dopravy, stavebnictví a turistiky.

Dosud bylo ze svých bydlišť evakuováno 8600 osob. Dalších 1192 lidí voda odřízla od světa. Nejvíce jsou postiženy župy Bacau ve východním Rumunsku, Argeš na jihu země a Vrancea na pomezí Jižních a Východních Karpat. Bukurešť odhaduje škody na více než 500 milionů eur. Úřady v postižených oblastech varují před možným šířením epidemií

Podobná je i situace v sousedním Bulharsku. Voda tam poničila infrastrukturu a ohrozila letošní úrodu. Přímořská letoviska, kam hojně jezdí i čeští turisté, ale zasažena nejsou. "Hlavní dálniční tahy ve směru Sofie-Burgas, Sofie-Varna a další trasy našich turistů k letoviskům jsou plně průjezdné," potvrdil Radiožurnálu český velvyslanec v Sofii Petr Dokládal.

Rumunská vláda požádala o mezinárodní pomoc. Na situaci v zemi reagovalo také Sdružení Česká katolická charita. Na okamžitou pomoc obětem povodní charita uvolnila ze svého krizového fondu částku tři tisíce amerických dolarů, což je asi 75 tisíc korun, které byly odeslány partnerské organizaci Caritas Romania.

Sdružení Česká katolická charita otevřela sbírkové konto Charita pro Rumunsko: 369-369369369/0800 u České spořitelny Praha 1 (při platbě složenkou prosíme uvádějte číslo účtu ve tvaru 3690369369369/0800) variabilní symbol: 101- Rumunsko.

"Pomáháme prostřednictvím našich partnerů Caritas Romania a mezinárodní charitní sítě Caritas Internationalis," popsal reakci české Charity Vojtěch Rálek, vedoucí oddělení humanitární a rozvojové pomoci do zahraničí. Podrobné informace o situaci a činnosti rumunské Charity najdete na adrese www.charita.cz.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme