Většina uprchlíků je zoufalá a potřebuje azyl, říká šéfka britské AI

Italské lodě zachraňují ve vodách Středozemního moře denně i tisíce uprchlíků. V italských zařízeních pro běžence je podle ministerstva vnitra 81 tisíc lidí. Většina z nich jsou podle šéfky britské pobočky Amnesty International Kate Aleenové opravdu zoufalí uprchlíci, kteří potřebují azyl. Rozhovor s ní natočil ve středisku pro příjem přistěhovalců na italském ostrůvku Lampedusa Pavel Novák.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéfka britské pobočky Amnesty International Kate Aleenová na Lampeduse

Šéfka britské pobočky Amnesty International Kate Aleenová na Lampeduse | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Lidé nám vyprávěli zoufalé příběhy o těch, kteří cestu nepřežili. Mluvili o tom, jak a proč opustili své země. Řekla bych, že prakticky každý, s kým jsme mluvili, ztratil při útěku někoho z rodiny. Teď čekají, co se s nimi stane, když přestáli tu strašnou cestu.

Dá se ale opravdu prokázat, že jsou to uprchlíci, kteří se snaží uniknout před nějakou katastrofou nebo životu nebezpečnou situací?

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní tíhu náporu imigrantů do Evropy nese Itálie. Rozhovor o uprchlících natočil s šéfkou britské pobočky AI Kate Aleenové Pavel Novák

Je jasné, že lidé utíkají z Afriky i Blízkého východu z různých důvodů. Setkali jsme se například s lidmi ze Sýrie. Tam je to zcela jasné, proč jsou lidé na útěku. Už 4 miliony lidí odtamtud odešly a hlásí se o přiznání statusu uprchlíka.

Viděli jsme také hodně lidí z Eritreje. My z Amnesty International víme, že to, co se v tuto chvíli děje v této zemi, je velmi špatné. Lidé se ztrácejí. Ti, kdo se domáhají svobody projevu, končí ve věznicích. Lidská práva se tam porušují ve velkém rozsahu.

Mluvila jsem v přijímacím středisku se ženami, které uprchly z Nigérie. Říkaly, že utekly před útoky Boko Haram. Jedna mi vyprávěla, jak bojovníci napadli vesnici, kde bydlela. Její matku zabili. Jí bylo 19 a utekla. To jsou situace, které jsou dostatečným důvodem, proč před nimi utíkat.

Skoro 6 tisíc lidí zachránily tento víkend italské a francouzské lodě z gumových a dřevěných člunů ve vodách Středozemního moře. Dnes ráno připlula na Sicílii další loď s asi 900 uprchlíky.

Když někdo uteče ze své vlasti, potřebuje, aby ho někdo vyslechl. Asi ne všichni jsou opravdu uprchlíci, ale je nutné poslechnout si, co se jim stalo, než rozhodneme o tom, že žádný z nich vlastně uprchlíkem není. To je to, co se musí v Evropě stát. Nějakým civilizovaným způsobem je třeba vyslechnout příběhy utečenců a pak teprve rozhodnout.

Co ale teď vidíme, je, že převládá názor, že všichni, kdo do Evropy přicházejí, vůbec nejsou upřímní. Že je sem vedou nějaké jiné důvody než strach. Ale tak to není. Takové lidi jsem v přijímacím středisku neviděla.

Co by se ale mělo stát s lidmi, kteří nedostanou azyl? Kteří nebudou mít status uprchlíka. Dají se poslat zpátky?

Evropa přijímala přistěhovalce mnoho let. Měla by společně s jinými mezinárodními silami hledat cesty, co udělat pro řešení situací v zemích, odkud lidé utíkají. Nepotkala jsem v přijímacím centru nikoho, kdo by nebyl opravdu zoufalý.

Třeba 15letý somálský kluk, který ztratil rodiče, když mu bylo 9. Se známými žil na ulici v Mogadišu. Někdo ho tam vzal s sebou a odešli do Libye a tam nasedli na loď. 15letý chlapec, který od 9 let nikoho nemá!

Ten kluk od nás v Evropě potřebuje nějakou podporu a porozumění. Zatím ale politici mluví o všem jiném než o poskytování podpory takto zoufalým lidem. Evropa by v tom měla sehrát svou roli. Je to největší uprchlická krize od 2. světové války a Evropa se v ní nechce moc angažovat.

Imigranti se nemohou dočkat, až vystoupí z člunu v sicilském přístavu Pozzallo | Foto: Reuters

Na Twitteru lidé k mým fotografiím uprchlíků psali: Kde jsou ti uprchlíci? Vždyť to jsou jen mladí muži. Kde jsou ženy a staří lidé?

Neviděla jsem staré lidi, ale setkala jsem se s ženami a dětmi a také opuštěnými dětmi. Je pravda, že většinou migrují mladí muži. Vysvětlení je stejné, jaké bývá při migračních vlnách. Mladí muži jsou nejschopnější cestovat, a pokud najdou klidné místo, budou se snažit podporovat své rodiny doma. To není nic neobvyklého v dějinách migrace, že se na cestu vydávají hlavně mladí muži, kteří jsou mobilnější než jiní.

Hlavní trasy migrace z Afriky do Evropy přes Středozemní moře | Foto: Český rozhlas

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme