Vévoda a vévodkyně z Cambridge pokřtili v Londýně malého prince George

Hned sedm kmotrů má nakonec malý britský princ a budoucí následník trůnu George Alexander Louis. Neveřejné křtiny se konaly ve Svatojakubském paláci v Londýně a obřad vedl arcibiskup z Canterbury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malý britský princ George byl dnes pokřtěn | Zdroj: Reuters

„U prince George je význam křtu ještě větší. Vždyť se stane hlavou hned několika států různě po světě. Navštíví více zemí, než většina z nás, a v každé najde lidi, kteří jsou také pokřtěni,“ zdůrazil arcibiskup z Canterbury Justin Welby.

Rodiče malého prince, tedy Kate s Williamem, se uzavřenou akcí snaží vzepřít tradici. Vévoda a vévodkyně chtějí, aby jejich syn vyrůstal v rámci možností jako normální chlapec.

Už mediální pozornost kolem porodu se snažili maximálně „ředit“, co se princ George narodil, v podstatě mladá rodina zmizela z hledáčků kamer - Kate a William měli jen naprosté minimum veřejných vystoupení. Britská média vlastně vyšla představám rodičů vstříc, a třeba BBC má křtiny až coby událost číslo tři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Londýna se s informacemi o křtinách malého prince George přihlásil tamní zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Mladí manželé si vybrali pro křtiny Královskou kapli ve Svatojakubském paláci zřejmě právě z důvodů jisté intimity a také proto, že se tam William rozloučil před pohřbem se svou tragicky zesnulou matkou, princeznou Dianou, takže to pro něj je zvláštní místo.

Vedle Kate a Williama se na křtu podle deníku Daily Telegraph objevilo jen šest členů královské rodiny, což je dost neobvyklé, celkem se obřadu zúčastnilo 22 lidí.

Pocta princezně Dianě se projevila i na výběru kmotrů. Mezi sedmičkou vyvolených je Julia Samuelová, bývalá blízká přítelkyně lady Diany, v současnosti žena stojící v čele charitativní organizace, kterou podporuje princ William.

Mezi kmotry je jen jediný člen královské rodiny - vnučka panovnice Alžběty II. Zara Tindallová. Jinak jde o přátele Kate a Williama z dětských let, ze školy a později z univerzity.

I v tom je jasné odstřižení se od dosavadní tradice křtů v Buckinghamském paláci s kmotry, jimž v žilách kolovala modrá krev. Určitou kuriozitou je nejmladší kmotr, teprve dvanáctiletý syn vévody z Westminsteru, Hugh.

Vévoda a vévodkyně z Cambridge se synem, princem Georgem, rozmlouvají před křtinami s jeho babičkou, britskou královnou Alžbětou II. | Foto: ČTK/AP

Následníci na britský trůn | Foto: Michal Jindra

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme