Vězeň, kterého údajně mučila CIA v Polsku, žádá vyšetřování

První konkrétní obvinění z mučení musejí řešit polské úřady. Jeden z vězňů z Guantánama tvrdí, že ho zadržovala a krutě vyslýchala americká CIA v tajné věznici v Polsku, a žádá vyšetření svého případu. Zatím však nikdy nebylo stoprocentně doloženo, že taková zařízení skutečně existovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společná modlitba vězňů

Společná modlitba vězňů | Foto: Vít Pohanka

"Můj klient byl neskutečně krutým způsobem mučen v tajné věznici americké CIA v Polsku. Vyzvali jsme tamní úřady, aby to řádně vyšetřily," sdělil dnes médiím polský právník jednoho z vězňů zadržovaných v detenčním středisku pro osoby podezřelé z terorismu na Guantánamu.

Pětačtyřicetiletý saúdskoarabský občan Abdal Ráhim Našírí je podezřelý z toho, že vymyslel, organizoval a také financoval útok na americkou vojenskou loď USS Cole v Jemenu v roce 2000. Při útoku tehdy zahynulo 17 amerických námořníků, dalších 40 jich bylo zraněných.

Přehrát

00:00 / 00:00

S podrobnostmi k případu údajného mučení vězně v Polsku se do Ozvěn dne Radiožurnálu přihlásili zpravodajové Vít Pohanka a Petr Vavrouška

Až do zatčení v roce 2002 v Dubaji měl být Našírí šéfem operace Al-Káidy na arabském poloostrově. V době zadržení měl u sebe podle obvinění několik falešných pasů z různých zemí. Účastnil se údajně výcviků pro použití výbušnin, mimo jiné v Afghánistánu, Čečensku, ale i v Bosně.

Agentura AP předminulý týden s odvoláním na zprávu generálního inspektora CIA a na anonymní zdroje v této tajné službě uvedla, že po zadržení byl Našírí vyslýchán na různých místech v Afghánistánu, Thajsku a právě také v Polsku.

Podle obhájců se opakovaně podrobil mučení včetně takzvaného waterboardingu, tedy simulovaného topení, a jiným metodám. Jeden konkrétní vyšetřovatel mu také údajně vyhrožoval, že nechá zadržet jeho matku a další rodinné příslušníky.

Američané i Poláci existenci tajného vězení popírají

Našírí je první guantánamský vězeň, který vznesl oficiálně obvinění, že ho tvrdě vyslýchali ve věznici, kterou američtí zpravodajci měli využívat ve východní Evropě v letech 2003 až 2005. Jeho právník chce nechat vyslechnout polské politiky a nevyloučil také, že se obrátí na CIA s žádostí o odtajnění zprávy o údajném mučení na území Polska.

Už řadu let se spekuluje, že tajné vězení mělo být na severu Polska nedaleko vojenského letiště v Szymanech, kde prý také přistávala letadla americké tajné služby. Polsko vždy existenci takového zařízení na svém území popíralo, ale tamní média tvrdí, že o tom tehdejší politické špičky mohly vědět.

Bývalý prezident Aleksander Kwašniewski několikrát přiznal, že Polsko s americkou tajnou službou skutečně spolupracovalo. Spolupráce prý byla postavená na důvěře, a pokud agenti CIA na území Polska někoho mučili, tak Poláci s tím podle Kwašniewského nemají absolutně nic společného a vůbec o tom nevěděli.

Polská prokuratura vede vyšetřování už dva roky

Jak bylo Polsko zapojené v organizaci tajných vězení CIA, už dva roky vyšetřuje prokuratura ve Varšavě. Případ je ovšem brán jako přísně tajný. Vloni nicméně prokuratura alespoň potvrdila přistávání letadel CIA v Polsku.

Nejdříve se tedy musí dokázat, že v Polsku tajná vězení byla, a teprve poté by mohlo být zahájeno vyšetřování v konkrétní záležitosti Abdala Ráhima Našírího. Varšavská prokuratura dnes nepřímo naznačila, že možná lze tyto dvě kauzy spojit v jedno konkrétní vyšetřování.

Také americká vláda nikdy oficiálně nepřiznala, že by CIA měla na východě Evropy tajná vězení, natož že by se v nich mučili lidé podezřelí z terorismu. Prezident Barack Obama hned po nástupu k moci oficiálně změnil pravidla hry, zakázal drsné vyslýchací metody a vyzval také k ukončení programu takzvaného mimořádného zadržování. V rámci tohoto programu měla údajná vězení v Polsku nebo v Rumunsku fungovat.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme