‚Kriminalizace všedního života.‘ V Rusku je 236 politických vězňů, uvádí americká studie

V ruských věznicích je celkem 236 politických vězňů, tedy výrazně více, než se uvádělo v posledních letech, kdy se prezident Vladimir Putin snažil zlomit své odpůrce. Uvádí se to ve studii, kterou vypracovala washingtonská právní kancelář Perseus Strategies za podpory ochránců lidských práv. Sama studie tvrdí, že počet politických vězňů v Rusku je ve skutečnosti nejspíše „mnohem vyšší“.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ruských věznicích je celkem 236 politických vězňů, tedy výrazně více, než se uvádělo v posledních letech (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

V únoru 2015 bylo v Rusku 46 politických vězňů, připomněla agentura AFP s odvoláním na seznam zveřejněný respektovanou nevládní organizací Memorial, která se věnuje odhalování zločinů komunismu a ochraně lidských práv. Nyní Memorial pomáhal washingtonským právníkům vypracovat novou studii.

Filmaři z celého světa žádají propuštění známého barmského režiséra. Měl hanobit armádu

Číst článek

Podle ní ruským úřadům usnadňují zavírání opozičníků za mříže „notoricky vágní“ zákazy a záminky, jako je například výtržnictví či urážky náboženského cítění.

Vykonstruované obvinění

Bývalý kanadský ministr spravedlnosti Irwin Cotler, který nyní vede Středisko Raoula Wallenberga pro lidská práva, tvrdí, že v Rusku dochází ke „kriminalizaci všedního života“.

„Všichni, kteří jsou považováni za odpůrce režimu, podléhají obviněním vykonstruovaným ze všeho možného,“ prohlásil Cotler, který se na studii podílel.

Kromě politické opozice mají ruské úřady v hledáčku podle studie také představitele a aktivisty národnostních, náboženských či sexuálních menšin, novináře a od anexe Krymu v březnu 2014 rovněž ukrajinské aktivisty.

Cotler se domnívá, že represe v Rusku i další státech s autoritářskými režimy jsou způsobeny „beztrestností“ těch, kteří z represí mají prospěch, na mezinárodní scéně.

Vězněm od roku 2003

Nejdéle vězněným politickým vězněm v Rusku je podle studie Alexej Pičugin, který před svým zatčením v roce 2003 pracoval pro někdejší ropný koncern Jukos.

Bývalý šéf bezpečnostní služby Jukosu Alexej Pičugin si odpykává doživotí za vraždy. Jeho stoupenci tvrdí, že byl falešně obviněn s cílem zničit tehdejšího šéfa koncernu Michaila Chodorkovského, který po deseti letech věznění ve vlasti žije v politickém exilu.

Podle Pičuginovy matky Ally trpí syn zdravotními problémy. „Je zavřený v maličké kobce již 16 let, z níž nezahlédne slunce,“ řekla AFP.

„Drží ho ve vězení, protože chtějí, aby falešně obvinil Chodorkovského, což Alexej odmítá,“ prohlásila.

Moskva se v minulosti hájila tím, že má jinou koncepci lidských práv než Západ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme