Vězení běloruské politické vězně nemění. Pomoc nabízejí i neznámí

O Bělorusku se říká, že je poslední diktaturou v Evropě. Tamní prezident Alexandr Lukašenko si myslí, že když pošle své oponenty do vězení, tak je převychová. Někdy je to ale naopak. Mladý historik Dmitrij Drozd byl donedávna politickým vězněm. Za mřížemi se nezměnil a jeho rodina si našla díky příkoří nové přátele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka v běloruském Minsku ke Dni nezávislosti. 3. července 2012

Vojenská přehlídka v běloruském Minsku ke Dni nezávislosti. 3. července 2012 | Foto: Sergei Grits | Zdroj: ČTK

Po více než roce je zvláštní zpravodaj v Bělorusku Petr Vavrouška opět ve skromném bytě paní Zoji Drozdové na okraji Minsku. Vloni byla tato drobná žena ještě plná zoufalství. Její syn skončil tehdy ve vězení.

„Myslela jsem si, že ho zadrželi tak na hodinu, na dvě. Nikdy by mě nenapadlo, že půjde do vězení. Proč taky, vždyť on nic neudělal," říkala před rokem paní Zoja.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, že pobyt v běloruském vězení namísto převýchovy může odsouzeného naopak zocelit, svědčí reportáž zprqavodaje Patra Vavroušky

Osmatřicetiletého Dmitrije odsoudili na tři roky. Během demonstrace třískl policejním megafonem o strom. Nic víc. S matkou si z vězení jen dopisovali.

„Píše hodně, skoro každý den. Už mám celou krabici jeho dopisů. Je historik, napsal už několik knih, tak píše rád. Viděli jsme se zatím jen jednou."

Paní Zoja mi předčítá z jednoho z mnoha dopisů. Tato slova jsou už ale minulostí. Dmitrije totiž po roce nečekaně propustili.

Nezapomenutelný pocit

„Víte, to je nezapomenutelný pocit. Když nám oznámili, že je volný a jede domů, tak jsem se radovala jako každá jiná matka, že syn se vrátil."

Dmitrij Drozd dnes studuje na Varšavské univerzitě, kde získal stipendium. Pořád je ale ostražitý, tak scházíme do suterénu jednoho domu:

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko si podle opozice nepustí do parlamentu žádného oponenta | Foto: Reuters

„Věděl jsem, že mě dříve či později pustí, že nezůstanu ve vězení celé tři roky. A když jsem četl v novinách jak Amerika a Evropa tlačí na Lukašenka, tak mi to dodalo naději. Pokud by nebylo Spojených států a Evropy, tak bychom seděli dodnes. To je stoprocentní."

Paní Zoja, která si v důchodu přivydělává uklizením, věřila, že vězení syna poučí:

„Řekla jsem mu, že už to stačilo, ať se do politiky nemíchá, ale řekl mi, že to nejde."

„Vězení má být nápravným zařízením a mělo by mě tedy změnit. Měl bych se vzdát kritického, opozičního myšlení. Ale pobyt za mřížemi měl na mě opačný efekt," přiznává Dmitrij. Jeho případ ovlivnil celou rodinu.

Běloruská opozice opět nebude mít žádného poslance v parlamentu

Číst článek

„Do té doby než ho zatkli, jsme se doma o politiku vůbec nezajímali. Jeho causa nám ale otevřela oči a zjistili jsme, co se v naší zemi děje," říká Dmitrijova mladší sestra Nataša. Uvěznění mladého historika mělo paradoxně ale i pozitivní efekty.

„Mám tolik nových přátel, to společné trápení nás sblížilo. Voláme si, navštěvujeme se, nehledě na to, že synové už nejsou za mřížemi," říká Dmitrijova matka a sestra dodává:

„Překvapilo nás, že nám nabízeli pomoc absolutně neznámí lidé, volali nám, psali dopisy. To bylo opravdu milé."

Příkoří může i obohatit

Také Dmitrij tvrdí, že všechno zlé, bylo nakonec v něčem i přínosné:

„Určitě to byla velmi cenná zkušenost. Vždy mě jako historika zajímalo, jaké to ve vězení je. Každá třetí rodina v Bělorusku totiž měla někoho zavřeného. Za bolševiků, Stalinova režimu, anebo dnes."

Na zemi v bytě paní Zoji leží desítky obálek a dopisů. Hmatatelná vzpomínka na krušné časy. Dmitrij si dnes ale dodělává doktorát ve Varšavě a jeho matka má konečně klidné spaní:

„Doufám, že to bylo poprvé a naposledy, co skončil syn ve vězení. Ale tady v Bělorusku se můžete klidně dostat za mříže během minuty."

Petr Vavrouška, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme