Manningová po dvou měsících opustila vězení, kde byla za pohrdání soudem v kauze WikiLeaks

Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks americké tajné armádní a diplomatické dokumenty, byla ve čtvrtek propuštěna po dvou měsících z vězení, kde si odpykávala trest za pohrdání soudem. V noci na pátek o tom informovala agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chelsea Manningová byla po 62 dnech propuštěna z vězení. (archivní foto) | Foto: Ford Fischer/News2Share | Zdroj: Reuters

Manningová strávila za mřížemi 62 dní poté, co odmítla vypovídat před velkou porotou v rámci vyšetřování portálu WikiLeaks.

V Británii začal proces s Assangem o vydání do USA. Podle soudce zabere mnoho měsíců

Číst článek

Její právní zástupci uvedli, že dostala nové předvolání před velkou porotu na 16. května a že zase odmítne vypovídat, za což jí bude hrozit opětovné uvěznění. Manningová se hájila tím, že odepření výpovědi je její ústavní právo, což ale soud neuznal.

Bradley Manning serveru WikiLeaks předal 470 tisíc bojových hlášení z irácké a afghánské války, 250 tisíc tajných depeší amerického ministerstva zahraničí, několik videí z bojišť a další citlivé dokumenty, které získal jako zpravodajský analytik armády v Iráku.

Za vyzrazení důvěrných informací byl v roce 2013 odsouzen k 35 rokům vězení. Za mřížemi nastoupil cestu ke změně pohlaví a po čtyřech letech byl jako Chelsea Manningová propuštěn.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme