Vězení, peklo, koncentrační tábor. Zneužívaných a týraných chlapců bylo v řezenském sboru přes 500

Kněží a učitelé v německém Řezně po druhé světové válce údajně zneužívali a týrali přes 500 chlapců. Vyplývá to ze zprávy právníka Ulricha Webera, který vyšetřoval násilí v tamním sboru a gymnáziu v období do začátku 90. let.

Řezno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám v Řezně | Foto: Wikimedia Commons | Zdroj: Wikimedia Commons

Dosud se odhadovalo, že postižených byla méně než polovina. Podle Webera bylo týrání ve škole běžné.

„Zneužívané předškolní děti přirovnávaly Řezenské chrámové vrabce k vězení, peklu nebo koncentračnímu táboru. Řada z nich označila ty časy za nejhorší části svých životů plné násilí, strachu a bezmoci. Na zneužívání se aktivně podílela řada zaměstnanců školy - ve sboru, ve vyučování i na internátu,“ řekl Weber.

Australská policie obvinila papežova poradce ze sexuálního zneužívání dětí. 'Jsem nevinný,' brání se Pell

Číst článek

Všechny činy jsou podle Webera promlčené. Postižení by ale měli dostat odškodné v přepočtu přes půl milionu korun.

O zločinech podle vyšetřovatele věděl i bratr emeritního papeže Benedikta XVI. Georg Ratzinger. Ten třicet let vedl chlapecký sbor Řezenští chrámoví vrabci při tamním gymnáziu. Obvinění v minulosti opakovaně odmítl.

Případ zneužívání chlapců v Řezně vyšel najevo v roce 2010, kdy Německem otřásla série skandálů okolo sexuálního násilí v katolických školách a internátech ze 70. a 80. let minulého století.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme