Ukrajina propustila muže podezřelého ze sestřelení letu MH17. Poslanci prosí, aby nebyl vydán do Ruska

Soud v Kyjevě ve čtvrtek propustil na kauci Volodymyra Cemacha, který je podezřelý z podílu na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou z roku 2014, informovala agentura Reuters. Skupina ukrajinských poslanců vyzvala prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Cemacha nevydával do Ruska. Incident si tehdy vyžádal 298 obětí na životech.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Cemach, podezřelý z účasti na sestřelení letadla Malaysia Airlines MH17, při příchodu k soudu v Kyjevu. | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Cemach, kterého ukrajinské úřady identifikovaly jako bývalého velitele protiletecké jednotky Ruskem podporovaných separatistických sil na východní Ukrajině, má být podle soudce s okamžitou platností propuštěn z vazby. Vyšetřování bude pokračovat, píše Reuters.

K výměně vězňů s Ruskem zatím nedojde, uvedla ukrajinská kontrarozvědka. Jednání pokračují

Číst článek

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek na ekonomickém fóru ve Vladivostoku zároveň uvedl, že se chýlí ke konci rozhovory s Ukrajinou o výměně vězňů, a že se brzy uskuteční předání velkého počtu lidí. Krok podle něj přispěje ke snížení napětí mezi oběma zeměmi.

Mezi propuštěnými mají být ukrajinští námořníci, které loni v listopadu zajaly u Kerčského průlivu kvůli nezákonnému překročení hranic ruské síly, a také ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený za terorismus na anektovaném Krymu.

Ukrajina už osvobodila vězněného novináře a šéfredaktora agentury RIA Novosti Ukrajina Kyryla Vyšynského, kterému hrozilo až 15 let vězení.

Obvinění z terorismu

Podle ukrajinských médií Putin na poslední chvíli zařadil Cemacha coby klíčového svědka sestřelení letadla nad Donbasem na seznam ruských zajatců, které má Ukrajina v rámci výměny vězňů propustit.

Na Donbasu jsou opět nepokoje. O život přišlo za poslední dva dny pět ukrajinských vojáků

Číst článek

Na 40 ukrajinských poslanců podle agentury Unian vyzvalo Zelenského, aby Cemacha do plánované výměny ruských a ukrajinských vězňů nezařazoval.

„Zaznamenali jsme, že Ruská federace žádala, aby byl pan Volodymyr Borysovyč Cemach vydán v rámci výměny vězňů vyjednávané mezi Ruskou federací a Ukrajinou,“ uvedli poslanci.

„Chápeme kontext, v němž se vyjednávání (o výměně) odehrává, i dosavadní diplomatické snažení ukrajinských úřadů. Pan Cemach je ale podezřelým v trestním vyšetřování a jeho přítomnost a svědectví jsou proto nanejvýš důležité pro efektivní stíhání, které vedou všechny zúčastněné země.“

Cemach je v kyjevské vyšetřovací vazbě od konce letošního června, kdy se ho během operace hluboko na povstaleckém území zmocnily ukrajinské tajné služby. Čelí obviněním z terorismu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme