Vězeňkyně z Osvětimi podala ruku muži souzenému za podíl na vraždě 300 tisíc lidí

Bývalá vězeňkyně vyhlazovacího tábora Osvětim Eva Korová odpustila důstojníkovi SS Oskaru Gröningovi a u soudu mu podala ruku. Vyvolala tím pobouření mezi ostatními, kteří holokaust přežili. Gröning pracoval v táboře přes dva roky jako účetní, kde evidoval ukradený majetek zavražděných Židů, a je obžalován z napomáhání vraždě ve 300 tisících případech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý účetní z Osvětimi Oskar Gröning je obžalován z napomáhání vraždě ve 300 tisících případech

Bývalý účetní z Osvětimi Oskar Gröning je obžalován z napomáhání vraždě ve 300 tisících případech | Zdroj: Reuters

Eva Korová, na které v Osvětimi prováděl pokusy Josef Mengele, říká, že není možné žít stále v nenávisti. Odpuštění je podle ní osvobozující akt.

V soudní síni podala Gröningovi ruku, on po její ruce sáhl a omdlel, popsala Korová zvláštní situaci.

K žalobě proti Gröningovi se přidalo 65 bývalých vězňů. Eva Korová se k ní původně připojit ani nechtěla, ale potom uznala, že je nutné, aby se Gröning setkal s lidmi, které pomáhal vraždit.

Kufry lidí, kteří zemřeli v německém koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim | Foto: Reuters

Přestože mu odpustila, podle ní to nic nemění na tom, že se Gröning podílel na masové vraždě. Poslat dnes 93letého muže do vězení ale podle ní smysl nemá.

Místo toho by měl prý jezdit po školách a vyprávět mladým o tom, čeho jsou lidé schopní. Mělo by je to podle ní odradit sympatizovat s neonacismem a podobnými radikálními hnutími.

Odpustit nelze, ohradili se ostatní přeživší

Ostatní přeživší však pohled Evy Korové nesdílejí, 49 z nich se proti jejímu gestu prostřednictvím svého právníka ohradilo.

Nelíbí se jim její veřejně zinscenované osobní odpuštění. Odpustit někomu, kdo se podílel na mnohanásobné vraždě, podle nich není možné nikdy.

Zvláště když Gröning dosud ani neuznal svou vinu. Zatím se přiznal jen k tomu, že v Osvětimi pracoval jako účetní, ale tvrdí, že nikoho vlastnoručně nevraždil – byl prý jenom součástí jedné velké mašinerie.

Bývalý německý nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka) | Foto: Reuters

Hrozí mu nejméně tři roky vězení

Podle žalobců byl v táboře dozorcem SS od září 1942 do října 1944 a měl za úkol shromažďovat a spravovat peníze zabavené deportovaným lidem.

Žaloba se týká období mezi květnem a červencem 1944, kdy do Osvětimi přijelo 137 vlaků se 425 tisíci lidmi většinou z Maďarska. Nejméně 300 tisíc z nich bylo okamžitě zavražděno.

Rozsudek vynese soud v německém Lüneburgu na konci července. Pokud bude Oskar Gröning odsouzen, hrozí mu nejméně tři roky vězení.

Pavel Polák, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme