'Vezmi si krásu, ale neber mi zrak.' Italka poleptaná kyselinou je ikonou kampaně proti násilí
Bývalá účastnice Miss Itálie a trenérka delfínů Gessica Notaro, kterou bývalý přítel polil kyselinou a způsobil jí tak vážné popáleniny a téměř ji oslepil na levé oko, se stala novou ikonou kampaně za ukončení násilí na ženách. V Itálii, odkud Notaro pochází, nejsou podobné případy ojedinělé. Od ledna do listopadu roku 2016 bylo bývalými partnery zabito 116 žen.
Podle britského deníku The Guardian napadl dvacetiosmiletou ženu její bývalý partner Jorge Edson Tavers, když se vracela z večeře s přáteli. Již předtím ji šest měsíců pronásledoval, volal jí, psal SMS a citově ji vydíral poté, co se s ním v létě minulého roku rozešla. Když Notaro začal vyhrožovat, že jí zničí život, dostal Tavers od policie dokonce soudní zákaz přiblížení. Ani to ho však nezastavilo a osudný večer jí vylil kyselinu do obličeje.
„Moje první myšlenky byly ‚pane Bože on to opravdu udělal'. A zatímco mi chemikálie leptala obličej, modlila jsem se k Bohu: ‚Vezmi si mou krásu, ale neber mi zrak," prozradila Notaro.
La modelo Gessica Notaro enseña su rostro tras el ácido https://t.co/q7JTc7ugeV pic.twitter.com/ZOCxoquPiQ
— TikitakAS (@AS_TikitakAS) 21. dubna 2017
Po tomto incidentu strávila žena dva měsíce v nemocnici, kde podstoupila několik operací. Následně musela asi rok čekat, než mohla podstoupit plastickou operaci obličeje. V mezičase musela téměř každou hodinu brát léky, kapky do očí a krémy na zmírnění bolesti. Problém jí dělaly i pro ostatní naprosto běžné úkony, jako například jezení, mluvení a spaní.
Alarmující je, že podobný případ není v Itálii v posledním období ojedinělý. V roce 2016 bylo podle organizace SOS Stalking, která pomáhá obětem obtěžování, podobných případů dokonce 27, což je značný nárůst oproti roku 2013, kdy jich bylo nahlášeno osm. V Itálii jsou celkově zločiny proti ženám značně rozšířeny, v roce od ledna do listopadu 2016 bylo bývalými partnery zabito 116 žen.
Ústavní soud zamítl stížnost muže, který polil expřítelkyni kyselinou
Číst článek
„V Itálii je 90 % podobných případů (popálení kyselinou) nasměrováno vůči ženám. Pachateli jsou většinou bývalí partneři, kteří nedokážou zkousnout fakt, že je vztah u konce. Kyselina je způsob jak říct ‚Když tě nemohu mít já, pak tě nebude mít nikdo.' Je to z části i problém samotné kultury. Mnoho lidí ženy stále vidí jen jako objekty vlastněné muži," myslí si Lorenzo Puglisi, právník z SOS Stalking.
Navíc je země bezradná, i co se samotného stalkingu týče. Podle Puglisiho sice policie přijala nová opatření, díky kterým jsou teď policisté v této problematice poučenější, nicméně už nemá peníze na to, aby stalkingu efektivně zabránila.
Kdyby to dokázala, možná by Notaro nemusela podobně hrůznou zkušenost vůbec prožít. „Kvůli ztrátě bratra a otce jsem již dřív trpěla úzkostí, ale během této doby (stalkingu) jsem zažívala noční můru," dodává Notaro s tím, že tušila, že ji Tavers polije kyselinou a proto v autě vozila helmu, kterou si však osudný večer nevzala.
Přes to vše, čím si musela projít, ale zůstává silná. A dokonce se rozhodla stát ikonou kampaně za ukončení násilí na ženách. Aby světu ukázala realitu této kultury, ukázala v italské televizi divákům poprvé svou tvář. „Chci, abyste viděli, co mi provedl. Tohle není láska," řekla.
Od útoku je zaplavena zprávami od žen, které také čelí násilí či obtěžování. „Momentálně se cítím potřebná při pomáhání druhým. Budu v této kampani pokračovat. Vím, že to bude výzva – ale po tom, co mi byla vylita kyselina do obličeje, mě děsí už jen velmi málo věcí," sdělila Notaro.
Tavers je momentálně ve vazbě a veškerá obvinění popírá. V případě, že bude shledán vinný, mu hrozí až dvanáct let odnětí svobody.