Vězněná Savčenková přerušila hladovku. Za její propuštění bojuje i Česko

Česká republika vyzvala Rusko k okamžitému propuštění ukrajinské pilotky a poslankyně parlamentu Naděždy Savčenkové, která je vězněná v Moskvě. Ukrajinka chtěla jako poslankyně odcestovat na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy do Štrasburku. Moskevský obvodní soud ji ale včera odmítl propustit z vazby. Savčenková na protest proti svému věznění držela 82 dní hladovku, dnes ji na doporučení lékařů přerušila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská poslankyně a delegátka Parlamentního shromáždění Rady Evropy Nadja Savčenko byla v červnu 2014 zajata a unesena do Ruska, kde je vězněna a drží hladovku

Ukrajinská poslankyně a delegátka Parlamentního shromáždění Rady Evropy Nadja Savčenko byla v červnu 2014 zajata a unesena do Ruska, kde je vězněna a drží hladovku | Zdroj: ČTK

„Z hladovění se mi trochu točí hlava. Ale žiju. Jsem v pořádku. Dokud cítím emoce, tak jsem naživu,“ prohlásila ve středu Savčenková před soudem. Dnes hladovku na doporučení lékařů přerušila. Agentura Interfax s odvoláním na obhájce Savčenkové Marka Fejgina informovala, že začala jíst kuřecí vývar.

K okamžitému propuštění ukrajinské poslankyně vyzvala dnes Rusko i Česká republika. Ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení uvedlo, že považuje její zadržování za protiprávní.

„Včerejší rozhodnutí moskevského soudu neumožnit jí účast na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy, jehož je členkou, je politováníhodné a v rozporu se závazky Ruské federace, jakožto člena Rady Evropy,“ píše se v prohlášení.

Třiatřicetiletá Naděžda Savčenková je v moskevské vazbě od loňského června. Je viněna z toho, že během bojů jako dobrovolnice a pilotka v jednom z ukrajinských dobrovolnických praporů, naváděla minometnou palbu, při níž byli zabiti dva ruští novináři.

Savčenková tvrdí, že do Ruska byla zavlečena násilím. Podle Moskvy jako běženkyně s falešnými doklady přešla z charkovské oblasti do Ruska sama. Ukrajinka na protest proti svému věznění držela od 12. prosince hladovku.

„Pokud by ruské úřady měly rozum, o čemž stále častěji pochybuji, udělaly by nejlépe, kdyby ji daly nějakou podmínku či symbolický trest. Ale obávám se, že v současné hysterické atmosféře, která v Rusku panuje, dostane nějaký test natvrdo,“ myslí si komentátor ČRo Libor Dvořák.

Česká diplomacie v prohlášení vyzývá Rusko také k propuštění vězněného ukrajinského režiséra Olega Sencova a dalších zadržovaných Ukrajinců. „Osvobození všech zajatců předpokládá také Soubor opatření pro naplňování Minských dohod podepsaný Ruskem 12. února 2015 v Minsku,“ zdůrazňuje MZV.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme