Vězněný Öcalan vyzval Kurdy k ukončení násilí v jihovýchodním Turecku

Vůdce kurdských povstalců Abdullah Öcalan vyzval bojovníky své Strany kurdských pracujících (PKK) k příměří. Öcalan požádal separatisty, aby ukončili boje a stáhli se z Turecka. Oznámil to ze své vězeňské cely, kde si odpykává doživotní trest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdullah Öcalan na vlajce demonstranta | Zdroj: Reuters

Ve východotureckém Diyarbakiru probíhají oslavy kurdského nového roku, na kterých se sešlo tři čtvrtě milionů lidí. Öcalanovu výzvu před nimi přednesl jeden z kurdských politiků.

Známý předák Kurdské strany pracujících si totiž ve věznici na ostrově Imrali, kde je jediným vězněm, odpykává trest za ozbrojený boj za nezávislost Kurdů. Öcalan byl původně za teroristickou aktivitu odsouzen k trestu smrti. Verdikt byl potom na nátlak EU zmírněn na doživotí.

Kurdové žijí na východě Turecka, ale také třeba v sousedním Iráku. Už léta požadují samostatný stát. Před 28 lety se Kurdové v Turecku chopili zbraní a vznikla tam PKK, tedy Strana kurdských pracujících. Turecko, ale třeba i Evropská unie či Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci.

Během dlouhodobého konfliktu na východě Turecka už zemřelo asi 45 tisíc lidí – tureckých vojáků, tureckých civilistů i Kurdů.

Kurdistán | Foto: ČTK

Štěpán Macháček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme