Vězněný ruský oligarcha Chodorkovskij drží hladovku

Bývalý šéf ruské ropné společnosti Jukos Michajl Chodorkovskij zahájil hladovku. Důvodem protestu je nesouhlas s rozhodnutím úřadů prodloužit mu vazbu v moskevské věznici.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Chodorkovskij

Michail Chodorkovskij | Foto: Presscenter Mikhail Khodorkovsky

Kdysi nejbohatší muž Ruska si odsluhuje osmiletý trest za daňové podvody. Jeho příznivci ale označují proces za zinscenovaný a politicky motivovaný.

Michajl Chodorkovskij protestuje hladovkou proti rozhodnutí soudce ve druhém procesu, ve kterém čelí obvinění ze zpronevěry a praní špinavých peněz a možnému trestu ve výši až 22 let.

Prodloužení vazby o tři měsíce je podle něj nelegální. Ruský trestní zákoník byl v dubnu novelizován na základě iniciativy prezidenta Dmitrije Medvěděva a nově zakazuje úřadům dávat do vazby osoby podezřelé z hospodářské kriminality.

Hladovět hodlá někdejší oligarcha podle svých slov až do té doby, než mu úřady potvrdí, že prezident Medvěděv o situaci a, jak Chodorkovskij tvrdí, nezákonných krocích soudu ví.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme