Vězni propuštění z Guantánama znovu bojují proti Američanům
Každý pátý vězeň propuštěný z Guantánama bere znovu do rukou zbraň. Tvrdí to zdroje z Pentagonu citované v amerických médiích. Americká vláda čelí sílícímu politickému tlaku, aby kontroverzní věznici nezavírala.
Uzavření Guantánama přinese větší riziko útoků na Spojené státy. V zahraničí i doma. Tvrdí to stále hlasitěji kritici prezidenta Baracka Obamy, který v tomto týdnu potvrdil své odhodlání Guantánamo zrušit.
Situaci kolem věznice Guantánamo přiblížil ve vysílání Rádia Česko zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.
Nová zpráva Pentagonu, jejíž obsah pronikl do amerických médií, tlak na Bílý dům ještě zvyšuje. Dvacet procent z propuštěných vězňů údajně bere znovu do ruky zbraň a bojuje proti Američanům.
Zastánci práv vězňů takové údaje zpochybňují s tím, že se nedají ověřit. Dvě třetiny Američanů jsou ale i tak podle průzkumů proti tomu, aby se Guantánamo zavřelo.
Mezitím vyšlo najevo, že někteří bývalí vězni z Guantánama mají poměrně významné postavení v odnoži Al-Káidy na Arabském poloostrově. V souvislosti s prosincovým pokusem o pumový útok na americké dopravní letadlo na lince z Amsterodamu do Detroitu se mluví o jemenských radikálech. Prezident Barack Obama proto tento týden pozastavil repatriace zbývajících Jemenců z Guantánama.
"Hlavní důvod toho, proč se mnozí propuštění znovu přidávají k teroristům vidím v tom, že ti nejzarytější radikálové byli propuštěni nakonec. Dlouho je americké vlády nepropouštěly. Postupně Guantanámo opustilo více než 550 vězňů. To byli ale vězni, o nichž si Američané mysleli, že pro ně nepředstavují bezpečnostní riziko. Jednalo se také o lidi, kteří by stěží mohli být postaveni před soud," říká zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák dodává:
"Nyní jsou propouštěni ti nebezpečnější. Důvodem je určitě i zacházení s vězni, které by mohlo být považováno za mučení."