Vězni v Polsku dostávají výživnější stravu než žáci ve školních jídelnách

Otázku kvality stravování ve školních jídelnách řeší poslední dobou nejen Česká republika, ale také sousední Polsko. Tamní hlavní hygienik nedávno na základě podrobné tříleté analýzy šokoval rodiče, když prohlásil, že polští vězni dostávají mnohem výživnější jídlo než děti ve školách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní jídelna - Švédsko | Foto: Václav Flegl | Zdroj: Český rozhlas

Jídelníčku nejmladších Poláků chybí podle analýzy především vitamíny, železo a vápník.

Problém je v tom, že zatímco v nápravných zařízeních platí přesné normy, jak by mělo být jídlo kalorické a kvalitní, pro děti žádné takové předpisy neexistují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaká je úroveň školních jídelen v Polsku, zjišťoval tamní zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Záleží tedy pouze na škole, jak si tyto hodnoty nastaví a jak je pro ní stravování žáků prioritní.

Polští hygienici tvrdí, že velmi častou příčinou nedostatečné kvality jídel jsou kuchařky. Vaří prý stereotypně podle vlastní intuice a většinou ani neznají kalorický obsah jídel.

Vláda proto plánuje zavedení stravovací osvěty nejen pro školní kuchařky, ale i pro ředitele škol a rodiče dětí. Další možností je přijetí právě zákonných norem, které by jasně stanovily, jak má být jídlo pro děti a mládež výživné.

Belgické školní stravování nabízí jídla podle poptávky dětí

Číst článek

Bude se také pokračovat v nejrůznějších kampaních na podporu zdravého stravování. Oblíbené byly například akce Mami kupujme ryby či Ovoce zadarmo. Vloni pak jezdil po školách speciální kamion s šéfkuchaři, kteří učili kuchařky ze školních jídelen, jak vařit levně a zároveň pestře.

Pozornost se v Polsku věnuje i školním bufetům a automatům na nápoje a pochutiny. Zmizet by z nich měly nejrůznější čokoládové tyčinky, chipsy a sladké limonády, už jenom proto, že každý druhý polský školám má problémy s nadváhou.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme