Víc než virus zika trápí Brazílii horečka dengue a prasečí chřipka
Virus zika se stal strašákem v Brazílii i ve světě. Nejde ovšem o jedinou nebezpečnou nemoc přenášenou tropickými komáry – brazilské ministerstvo zdravotnictví upozorňuje na nárůst počtu pacientů s horečkou dengue. Navíc zaznamenalo i stoupající počet fatálních případů prasečí chřipky.
Podle vedoucího lékaře sítě očkovacích center a cestovní medicíny Rastislava Maďara řeší čeští cestovatelé virus zika a jen málo se zajímají o mnohem nebezpečnější virus horečky dengue.
„Sledují, kde všude se zika vyskytuje, jestli už je někde na evropských ostrovech a podobně. Ale horečka dengue, která zabírá celé subtropy a tropy, uniká pozornosti. Takže zika v podstatě přispěla k tomu, že lidé se začínají zajímat o to, že by se měli na cestu vybavit repelenty, což je fakt, který my jsme zdůrazňovali už dlouhou dobu,“ říká Maďar.
Víc než virus zika trápí Brazílii horečka dengue a prasečí chřipka. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj David Koubek
Proti viru horečky dengue už léta bojují v Brazílii. Statistiky ale ukazují, že od začátku roku přibylo potvrzených případů onemocnění oproti loňskému roku. Ten byl přitom rekordní.
Za poslední čtvrtstoletí, co se výskyt horečky dengue sleduje, se jen v Brazílii objevilo 1 650 000 případů. Ovšem úmrtí bylo letos méně – podle údajů brazilského ministerstva zdravotnictví 140 od začátku roku.
Za stejné období byla potvrzena jen tři úmrtí na virus zika. I průběh onemocnění je v případě ziky daleko mírnější. Existuje ale souvislost s mikrocefalií a možná i dalšími neurologickými onemocněními, pokud se virem nakazí těhotná žena.
Velký problém teď v Brazílii představuje také další virové onemocnění. Ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo od začátku roku 230 úmrtí na takzvanou prasečí chřipku, kterou způsobuje virus A/H1N1. To je šestkrát více než za celý loňský rok.
Nejhorší situace je ve federálním státě São Paulo. Právě proto ministerstvo zdravotnictví uspíšilo očkování, které obsahuje i tento kmen chřipky – velká očkovací akce začíná tuto sobotu. V některých částech Brazílie ji spustili dokonce s předstihem.
Přednostně se bezplatně očkují rizikové skupiny, tedy lidé nad 60 let, děti, těhotné ženy a nemocní lidé. Fronty jsou ale i v soukromých zdravotních střediscích.