Více než 40 milionů Číňanů je podle statistik neplodných, vliv má i smog

Znečištěná voda, škodlivé potraviny a smog. To jsou tři hlavní faktory, které ovlivňují zdraví a reprodukční schopnosti Číňanů. Podle výzkumů je až 12 procent obyvatel Číny v produktivním věku neplodných a jejich počet stále roste. Vědci hovoří o kritické situaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smog v Šanghaji

Smog v Šanghaji | Foto: Kateřina Procházková

Čína v posledních letech vynakládá nemalé prostředky na výzkum znečištění a jeho dopadu na lidské zdraví, studií už vzniklo kolem 70.

Až 40 milionů Číňanů je v produktivním věku neplodných. U sedmdesáti procent neplodných žen a padesáti procent neplodných mužů pak za jejich problémy prý může právě znečištěné prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O škodlivosti smogu v Číně mluvila ve vysílání asijská zpravodajka Kateřina Procházková.

Podle informací čínské tiskové agentury Šinchua se míra neplodnosti u Číňanů zvýšila až čtyřnásobně ve srovnání s dobou před dvaceti lety.

Čínská veřejnost je znepokojena a stále častěji se ozývá – ať už na sociálních sítích nebo v ulicích. Znečištění ovzduší a životního prostředí je v posledních letech nejčastějším důvodem demonstrací a protestů.

Číňané v posledních době řeší problém znečištění – ať už demonstracemi, stěhováním ze země nebo alespoň z velkých měst, kontrolami jídla, vody.

Pás smogu dlouhý asi 1200 kilometrů se rozprostírá od Pekingu až po Šanghaj | Foto: NASA Earth Observatory

Netýká se to už jen bohatých, běžné je to dnes i pro střední třídu, zejména mladé lidi, kteří míří do Hongkongu, Austrálie či Kanady.

Čínská vláda se snaží se zavádět nejrůznější opatření. Velké množství státních továren ale stále má výjimky a nemusí používat čističky vody, odlučovače popílku a filtry. Čína má také velké množství uhelných elektráren.

Vláda se snaží před veřejností situaci zlehčovat, před třemi dny vydala některá státní media články o prospěšnosti smogu.

Hustý smog prý zemi může uchránit před balistickými střelami, které se tak ztratí. Číňané se také prý díky smogu začali vzdělávat o ovzduší.

Po nenávistné reakci, které tyto články vyvolaly, pak byly staženy a dnes už nejsou k dohledání.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme