Hackerské útoky zasáhly přes 70 zemí, nejvíce jich mířilo na Rusko

Terčem kybernetických útoků se v pátek stalo více než 70 zemí, nejvíce bylo postiženo Rusko, napsala agentura AP s odvoláním na dvě firmy zabývající se internetovou bezpečností.

Washington/Moskva/Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Specialisté ze společnosti Kaspersky Lab zaznamenali 45 tisíc útoků v 74 zemích světa. Největší problémy zaznamenal ruský mobilní operátor Megafon, jehož počítačové centrum virus na několik hodin ochromil.

Naopak největší banka - Sběrbank oznámila, že útok úspěšně odrazila a klienti ani jejich vklady ohroženy nebyly. Kybernetičtí teroristé se pokusili proniknout i do počítačových systémů ruského ministerstva vnitra. Podle jeho mluvčí Iriny Volkové ale k žádnému úniku informací nedošlo.

Škodlivý software, který zasažený počítač drží jako rukojmí a žádá výkupné za odblokování, ochromil mimo jiné nemocnice po celé Anglii.

Hackerský útok mezinárodního rozsahu. Některé nemocnice v Británii nemohly přijímat pacienty

Číst článek

Podobné útoky ohlásila i španělská vláda a později stejné problémy oznámily i skotské a švédské úřady. Ruské ministerstvo vnitra podle agentury Interfax uvedlo, že napadeny byly počítače ruské policie. Potíže systémů využívajících operační systém Windows hlásí také americká zasilatelská společnost FedEx.

Americký deník The Washington Post napsal, že jde o škodlivý software, který byl popsán v uniklých dokumentech americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA). Využívá chyby v operačním systému Windows. Dokumenty NSA zcizila kriminální skupina zvaná Shadow Brothers a zveřejnila je v dubnu.

Mluvčí společnosti Microsoft sdělil, že firma postiženým klientům nabízí dodatečnou podporu a přidala nástroje na zjišťování a ochranu před škodlivým softwarem, pojmenovaným WanaCrypt0r 2.0 nebo WannaCry.

Společnost Avast uvedla, že škodlivý software se začal hromadně šířit v pátek kolem 09:00 SELČ a napadal především počítače v Rusku, na Ukrajině a Tchaj-wanu.

Na linky pro pacienty se nedalo dovolat

Mnohá zdravotnická zařízení v Londýně, na severozápadě, severovýchodě a na jihu Anglie byla kvůli kybernetickému útoku nucena rušit návštěvy objednaných nemocných a ambulance s pacienty musely zamířit do jiných zařízení. Zdravotníci vyzvali, aby lidé přicházeli pouze v případě nutnosti.

 Podle nejmenovaného lékaře, kterého cituje BBC, musela v pátek odpoledne přerušit provoz dvě londýnská specializovaná centra, kam se vozí pacienti s akutní mrtvicí. Guardian pak přinesl svědectví z jiné londýnské nemocnice, kde kvůli ochromení počítačů nemohl personál provádět ani rentgeny.

Na sociálních sítích si pak stěžují třeba pacienti s onkologickým onemocněním, že se nedá dovolat na nouzové linky zřízené speciálně pro ně. Kybernetický útok zasáhl taky polovinu zdravotnických zařízení ve Skotsku. Naopak počítače velšského zdravotnictví ataku odolaly. Podle například Financial Times údajně hackeři ke svému útoku využily mezeru v operačním systému, na kterou původně přišli experti americké NSA.

Martin Dorazín, Jiří Hošek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme